Pamiętamy…

Administrator 22 października 2019

Tym jednym słowem można byłoby podsumować obchody 80. rocznicy rozstrzelania obywateli ziemi ksiąskiej i dolskiej. 8 dekad wcześniej 20 października na ksiąskim rynku odbyła się egzekucja 17 osób, które stały się ofiarami akcji Tannenberg. Eliminacja elit w Wielkopolsce i w innych częściach naszego kraju pochłonęła wiele ofiar. Fikcyjny powód, fikcyjny sąd, prawdziwe zabójstwo… W podobny sposób swoje życie zakończył także pochodzący z Zawór Maksymilian Cygalski, obrońca Poczty Polskiej w Gdańsku, którego rozstrzelani 5 października 1939 r.

Prelekcja zamiast kazania

Upamiętnienie tych smutnych wydarzeń rozpoczęło się od mszy św. w kościele pw. św. Mikołaja w Książu Wlkp. Zamiast kazania dr Marek Rezler przybliżył temat nie tylko samego wydarzenia, ale i okoliczności, które przyczyniły się do tego, że Niemcy koniecznie chcieli pozbyć się wybitnych polskich jednostek oraz w jaki sposób likwidowali niewygodnych dla siebie obywateli polskich.

O oprawę muzyczną w czasie mszy św. zadbał chór Consensus. Po niej wszyscy uczestnicy na czele z Mażoretkami i Orkiestrą Dętą przemaszerowali na rynek, gdzie rozpoczęły się oficjalne uroczystości upamiętniające wszystkich niewinnie straconych synów ziemi ksiąskiej i dolskiej. Głos zabrali wówczas: Burmistrz Książa Wlkp. Teofil Marciniak, Burmistrz Miasta i Gminy Dolsk Barbara Wierzbińska oraz Poseł na Sejm Witold Czarnecki, który odczytał list od Prezesa Rady Ministrów. Następnie cała trójka złożyła symboliczne wiązanki pod pomnikiem rozstrzelanych.

Zjednoczeni w smutku i pamięci

Oprócz samorządu i mieszkańców gminy Książ Wlkp. w obchodach nie zabrakło przedstawicieli gminy Dolsk, która była współorganizatorem rocznicowych obchodów. Ważny był liczny udział i bardzo duże zaangażowanie potomków rodzin rozstrzelanych pochodzących z obu gmin.

Na ksiąskim rynku ustawiony został kulochwyt, na którym powieszone zostały wizerunki bohaterów ziemi ksiąskiej i dolskiej z 1939 r. Wystawa „Niewinnie straceni…” to artystyczna interpretacja artysty grafika Marcina Krobskiego. Minimalistyczna kolorystyka i forma miały na celu zwrócenie uwagi odbiorcy na te postaci i ich tragizm. Zatrzymanie się na moment i poświęceniu uwagi temu, co ważne, a zarazem ulotne. Wśród tych wizerunków jeden różnił się od pozostałych. Wykonała go Elżbieta Kidacka, a przedstawiona postać to Maksymilian Cygalski.

Śpiewem, muzyką, obrazem i tańcem

Uczestnicy obchodów usłyszeli krótki recital mieszkańców Książa Wlkp. muzyków i absolwentów Akademii Muzycznej w Poznaniu: Anity Szymanowskiej i Mariusza Śląskiego.

Obejrzeli również przejmujące widowisko artystyczne, przygotowane przez młodzież Szkoły Podstawowej w Masłowe. Głównym reżyserem była Beata Szafraniak, a przy tworzeniu spektaklu pomagały jeszcze: Anita Towarek i Magdalena Socha. W tej niecodziennej inscenizacji w formie pantominy, bez słów, ale za to w bardzo sugestywny sposób, młodzi aktorzy pokazali tragizm dzieci oraz dorosłych, którzy żyli i zginęli w czasie II wojny światowej.

Nie mniejsze wrażenie na odbiorcach wywarła animacja, w której wykorzystano nowoczesne techniki laserowe. „Niewinnie straceni…” to projekt, którego pomysłodawcą było Koło Gospodyń Wiejskich Gogolewo – Świączyń, a dofinansowany został ze środków gminy Książ Wlkp.

Zwieńczeniem niedzielnych obchodów był przemarsz na cmentarz, gdzie przy zbiorowej mogile odczytano Apel Pamięci, pomodlono się za ofiary niemieckich zbrodni oraz złożono znicze i kwiaty.

Patronat honorowy nad 80. rocznicą rozstrzelenia mieszkańców ziemi ksiąskiej i dolskiej objął Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniu.

Trochę organizacyjnej statystyki:

* Dowódcą uroczystości był komendant Kurkowego Bractwa Strzeleckiego im. Bohaterów Wiosny Ludów w Książu Wlkp. – Mariusz Wojciechowski

* Wartę honorową przy pomniku rozstrzelanych wystawiła Grupa Rekonstrukcyjna „Kosynierzy” w składzie:

• Dariusz Horała
  • Bogdan Lewandowicz
  • Robert Frąckowiak
  • Rafał Grajek

* Wartę honorową przed uroczystościami wystawiono również przy mogile rozstrzelanych na cmentarzu parafialnym w Książu Wlkp. i reprezentowana była przez Młodzieżową Grupę Rekonstrukcyjną Kosynierzy ze Szkoły Podstawowej w Książu Wlkp. im. Wiosny Ludów.

* Flagi: Polski oraz Książa Wlkp. na maszty wciągnęli:

1. Poczet flagowy Ochotniczej Straży Pożarnej w Książu Wlkp. w składzie:
  • Mieczysław Żółtowski
  • Dariusz Koczorski
  • Radosław Leśniak
  1. Poczet flagowy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego im Bohaterów Wiosny Ludów w Książu Wlkp. w składzie:
  • Roman Pelczyk
  • Przemysław Józiak
  • Leszek Ignaszak

* W uroczystościach wzięły udział następujące poczty sztandarowe:

• Koła Pszczelarzy w Książu Wlkp.
  • Szkoły Podstawowej im. Wiosny Ludów w Książu Wlkp.
  • Szkoły Podstawowej im. Arb. A. Baraniaka w Mchach
  • Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Chwałkowie Kośc.
  • Niepublicznej Ośmioletniej Szkoły Podstawowej im. Ks. Prałata Piotra Wawrzyniaka w Chrząstowie
  • Szkoły Podstawowej im. J. Kusocińskiego w Dolsku
  • Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Masłowie
  • Nadleśnictwa Piaski
  • OSP Chrząstowo
  • OSP Mchy
  • OSP Książ Wlkp.
  • Polskiego Stronnictwa Ludowego
  • Kurkowego Bractwa Strzeleckiego im. Bohaterów Wiosny Ludów w Książu Wlkp.
  • Koła Wędkarskiego PZW nr 18 w Książu Wlkp.
  • Chóru CONSENSUS
  • Koła Łowieckiego Knieja