Piąte plenerowe wędrówki z aparatem

Administrator 28 kwietnia 2017

Marlena Grewling, na co dzień mieszkanka Książa Wlkp. oraz wielka pasjonatka fotografii z sukcesami w tym zakresie (nagrody i wyróżnienia m.in. w ogólnopolskich konkursach) już po raz kolejny zaprosiła podobnych do siebie miłośników na dwudniowe spotkanie z aparatem i plenerem. Przedsięwzięcie pt. Plener fotograficzny „Piąte Spojrzenie. MCHY, SEBASTIANOWO, CHARŁUB” zgromadziło kilkudziesięcioosobowe grono amatorów fotografii, których nie odstraszyła nawet bardzo zmienna, kapryśna pogoda. Impreza tradycyjnie już wystartowała z Biblioteki Publicznej w Książu Wlkp. Jednym z punktów programu było spotkanie autorskie i wystawa zdjęć Marcelego Koniecznego, fotografa i instruktora w trzemeszeńskim Domu Kultury. To animator lokalnego życia fotograficznego, który w swoim dorobku ma już wiele wystaw oraz warsztatów organizowanych przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Jego wystawę, składającą się z 40 zdjęć w niewielkich rozmiarach, można oglądać w holu głównym Urzędu Miejskiego w Książu Wlkp. Zwycięzca Przeglądu Portfolio podczas III Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii zostawił tu niezwykle ascetyczny, ale i przejmujący zbiór zdjęć o charakterze „martwej natury”.

Ciekawym akcentem wydarzenia była prezentacja fotografii wykonanych przez uczniów klasy Ic z ZST w Śremie, w Pracowni Technik Fotograficznych pod kierunkiem Małgorzaty Porażewskiej i Piotra Krzyka. Przygotowali fotografie kontrastowe i wyeksponowali je podświetlając ultrafioletem uzyskując przykuwający wzrok efekt. Ponadto dwoje uczniów: Olga Romaszewska i Sebastian Bartkowiak, czytali własne utwory poetyckie z odpowiednią do charakteru utworów muzyką.

W klimat miejsc, w które w tym roku udali się uczestnicy pleneru, wprowadziła Nina Baranowska, emerytowana nauczycielka historii, poprzez swoje opowieści o Mchach, Sebastianowie oraz Charłubiu. W pierwszej z miejscowości pasjonaci fotografii mieli okazję zajrzeć jeszcze do pałacu. Jego tajemnice odkrywał przed gośćmi Stanisław Stawowy.

Czym zaprocentował wyjazd do tych wiosek? Dowiemy się już niedługo podczas wystawy poplenerowej, która wstępnie zaplanowana jest na koniec czerwca.