Retro klimat w Chwałkowie Kościelnym

24 lutego w Chwałkowie Kościelnym prawie o 100 lat cofnął się czas, a ściślej w sali wiejskiej, w której zagościł retro klimat, prosto z lat 20. XX w. Złoto-czarna sceneria, a w niej kobiety w sukienkach luźnych, nierzadko z charakterystycznymi frędzelkami, modnych wówczas opaskach z piórem we włosach lub kapeluszem na głowie, przewieszonymi na szyjach perłami lub boa, tudzież lisem i nieco przydymionym makijażem. Panowie, jeśli nie w smokingu i cylindrze, to w luźnych spodniach z szelkami i koszulach oraz w kaszkiecie lub kapeluszu. Wszystko to za sprawą koncertu piosenki przedwojennej, który był zwieńczeniem obchodów 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego w gminie Książ Wlkp. Na specjalnie zaaranżowanej scenie, stylizowanej na lokal w stylu lat 20. zabrzmiały m.in. takie szlagiery jak: „Umówiłem się z nią na dziewiątą”, „Tylko we Lwowie”, „Ta mała znowu piła”, „Miłość ci wszystko wybaczy”, “Lata dwudzieste, lata trzydzieste…”. Zaśpiewali je w różnych konfiguracja członkowie chóru Consensus, Uniwersytetu Entuzjastów Świata oraz pracownicy Centrum Kultury Książ Wlkp. (Mariola Kaźmierczak i Anna Kaczmarek). To ta instytucja, wspólnie z Gminą Książ Wlkp. oraz miejscową Szkołą Podstawową zaserwowała uczestnikom spotkania niezwykłą ucztę – nie tylko muzyczną. Na scenie zaprezentowali się również nauczyciele i uczniowie z tej placówki. W retro klimat lat 20/30 wprowadzili gości Waldemar Józiak (jako Eugeniusz Bodo) razem ze sceniczną partnerką Aldoną Dworczyńską w piosence „Umówiłem się z nią na dziewiątą”.

Goście, wśród których znaleźli się m.in. potomkowie gminnych Powstańców Wielkopolskich, mieli okazję również poznać przyczyny obecnego kryzysu finansowego, które w opinii panów Goldberga i Rapaport okazały się … takie same jak sto lat temu. W skeczu „Mistyka finansów” wystąpili uczniowie klasy VII: Tomasz Roszyk i Wiktor Jakubowski.

Zanim jednak zaproszeni goście przenieśli się wehikułem czasu do przedwojennej epoki, Elżbieta Kapcińska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Chwałkowie Kościelnym odczytała nazwiska laureatów konkursu „Wirtualny quest historyczny” i wręczyła im nagrody. Z kolei Tomasz Cieślak z Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu przedstawił historyczny rys Powstania Wielkopolskiego, z akcentem położonym na działania powstańcze w gminie Książ Wlkp. oraz jej okolicach i wywodzących się stąd powstańców. Przedstawił też pokrótce publikacje, jakie ukazały się na tę okoliczność, w tym m.in. „Powstańcy Wielkopolscy Ziemi Ksiąskiej” autorstwa Tomasza Jankowskiego, Bohdana Kaczmarka oraz Katarzyny Gwincińskiej.

Na zakończenie Mirela Grześkowiak, wiceburmistrz oraz Mariola Kaźmierczak, dyrektor CK zdradziły gościom trochę ciekawostek z prowadzonej blisko rok akcji „Łączy nas pamięć”. Statystycznie rzecz biorąc …😉 trochę się działo przez te kilkanaście miesięcy.

Uczestnicy spotkania jako pierwsi też mieli okazje skosztować Książęcych Kosynierek, czyli ciastek upieczonych przez rodzinną Piekarnię – Ciastkarnię Książ Zenon i Wojciech Stiller. To była premiera pysznego ciasta szarlotkowego, bazującego m.in. twarogu ze śremskiej mleczarni i miodzie lipowym z kołacińskiej pasieki. Niech żałuje ten, co nie miał okazji ich jeszcze spróbować! 😉 Goście otrzymali także pamiątkową kartkę pocztową z fragmentem muralu „Kwiaty wolności”, który powstał w ubiegłym roku w Książu Wlkp.

 

Trochę ciekawostek, czyli akcja „Łączy nas pamięć” w statystycznej pigułce😊

Przez kilkanaście miesięcy zrealizowanych zostało wiele rocznicowych inicjatyw, a oto ich „liczbowe” efekty:

 • Ponad 3000 wykonanych ręcznie biało-czerwonych rozetek; zostały one wydziergane przez członkinie Kółka Robótek Ręcznych, które działa przy ksiąskiej Bibliotece Publicznej.
 • Blisko 1500 pasków qullingowych wykorzystanych zostało do wykonania metodą papieroplastyki polskiego orła oraz prawie 1200 pasków qullingowych potrzebnych było do zrobienia tą samą metodą herbu Gminy (oba dzieła wykonały Panie: Jolanta Łojewska i Anna Pawlicka, a na każdy z tych wielkowymiarowych symboli potrzebowały od 10 do ponad 14 dni).
 • 100 km przejechanych szlakami Gminy Książ Wlkp. przez 100 rowerzystów – uczestników Niepodległościowego Rajdu Rowerowego.
 • Ponad 100 km pokonali uczestnicy Samochodowego Rajdu Nawigacyjnego śladami Wiosny Ludów.
 • 231 osób stanęło na starcie drugiego gminnego „Biegu kolorów” – zdecydowały się podjąć sportowe wyzwanie i przebiec, przejść bądź przejechać na rowerze lub w wózku 5 km.
 • Do zrobienia kolorowych proszków wykorzystanych podczas ubiegłorocznego „Biegu kolorów”, zużyto 200 kg mąki ziemniaczanej i 7 kolorowych barwników.
 • Po 100 biało-czerwonych balonów zostało wypuszczonych podczas zorganizowanych po raz pierwszy w Książu Wlkp. Imienin ulicy Stacha Wichury oraz w trakcie jubileuszowych obchodów 200-lecia Kurkowego Bractwa Strzeleckiego
 • 21 flag od Prezydenta RP trafiło do wszystkich sołectw w ksiąskiej gminie.
 • 8 wystaw oraz 3 filmy o tematyce niepodległościowej powstało w czasie ostatnich 12 miesięcy.
 • Zorganizowano cztery gminne konkursy, które tematycznie wiązały się z lokalnym i nie tylko lokalnym, patriotyzmem.
 • W pierwszym przeglądzie chóralnym „Z pieśnią patriotyczną” udział wzięło 6 chórów, z których każdy liczył od kilkunastu do kilkudziesięciu osób, a to znaczy, że w jednym dniu na scenie wystąpiło blisko 120 chórzystów. Wśród nich był także lokalny Chór Consensus
 • W uroczystych obchodach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości udział wzięło 100 strażaków-ochotników, 100 osób zatańczyło wspólnie na Rynku poloneza oraz blisko 100 członków Piłkarskiego Klubu Pogoń Książ i jego sympatyków niosło wówczas niepodległościową flagę. Ta doszywana przez Książan od kilku już lat biało- czerwona flaga, a mierzy obecnie blisko 50 metrów.
 • W sołectwach – z okazji stulecia odzyskania niepodległości – zasadzono łącznie 100 dębów.
 • Ta sama niepodległościowa okoliczność była powodem do powstania w Książu Wlkp. drugiego muralu pn. „Kwiaty wolności”.
 • Pierwszy raz w naszym mieście odbył się pokaz videomapingu, który łącząc elementy światła, laserów i muzyki poświęcony był wydarzeniom, jakie miały miejsce w ciągu 100 lat drogi do wolności.
 • W czasie niepodległościowych obchodów odbyły się 2 rekonstrukcje historyczne: pierwsza dotycząca bitwy o Książ – wiosną ubiegłego roku w Książu, nawiązująca do Powstania Wielkopolskiego, miała miejsce 16 lutego w Chwałkowie Kościelnym.
 • Wkopano jedną Kapsułę Czasu z informacjami o lokalnej społeczności Chwałkowa Kościelnego, która w założeniu ma zostać wydobyta za 20 lat.
 • Odsłonięto łącznie 80 krzyży powstańczych na nagrobkach uczestników Powstania Wielkopolskiego, znajdujących się na cmentarzach: w Chwałkowie Kościelnym, Gogolewie, Książu Wlkp. i w Mchach.
 • Wydana została 1 publikacja poświęcona Powstańcom Wielkopolskim z gminy Książ Wlkp., prezentująca aż 279 uczestników tego wielkopolskiego zrywu.
 • Ponad 20 partnerów lokalnych, regionalnych, a nawet spoza województwa współpracowało i pomagało podczas realizacji wydarzeń w ramach ksiąskich obchodach „Łączy nas pamięć”.
 • 8 patronatów nad ksiąskimi obchodami „Łączy nas pamięć” udzielonych zostało przez: Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego i Wojewodę Wielkopolskiego, Kuratora Oświaty w Poznaniu, Prezesa Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, Dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu oraz Dyrektora Wielkopolskiego Muzeum Niepodległościowego w Poznaniu.
 • Blisko 50 różnych inicjatyw: imprez, zawodów sportowych, rajdów itp. poświęconych patriotycznym obchodom rocznicowym, odbyło się w ksiąskiej gminie w ubiegłym roku. Udział w nich wzięło łącznie ponad 7600 osób!
 • 650 okolicznościowych kartek pocztowych wydanych zostało z inicjatywy ksiąskiego samorządu przez Pocztę Polską SA, dla upamiętnienia rocznicowych obchodów. Na kartce widnieje fragment muralu, jaki powstał w 2018 r.
 • 250 regionalnych ciasteczek o nawie KSIĄŻĘCE KOSYNIERKI upiekła rodzinna Piekarnia – Ciastkarnia Książ Zenon i Wojciech Stiller, w których składzie obok tradycyjnej mąki margaryny, jest twaróg ze śremskiej mleczarni, miód lipowy z kołacińskiej pasieki oraz prażone jabłka z cynamonem. Wszystkie składniki to produkty naturalne, bez jakichkolwiek konserwantów czy ulepszaczy smaku.
 • 8(!) pracowników Centrum Kultury koordynowało, organizowało, uczestniczyło we wszystkich rocznicowych wydarzeniach.

 

 

Translate »