Rowerowo i niepodległościowo

22 września Książ Wlkp. oraz całą gminę opanowały … rowery. Wszystko to za sprawą rajdu rowerowego “Niepodległość na stów(k)ę”, którego organizatorami byli: Centrum Kultury Książ Wlkp., Gmina Książ Wlkp. oraz Szkoła Podstawowa im. Wiosny Ludów w Książu Wlkp. 100 uczestników w wieku od kilku do …. hmmmm … kilkudziesięciu lat 😉 pokonało łącznie 100 km, startując z różnych miejscowości. Najkrótsza z tras wyniosła 3 km, a najdłuższa – 25 km. Każdy z rowerzystów dostał okolicznościowy pakiet startowy, w którym znalazła się m.in. koszulka z logo, mapa i numer startowy.  Na mecie, którą był rynek w Książu Wlkp. na uczestników rajdu czekała drożdżówka, woda i owoc oraz moc atrakcji. Nie tylko najmłodszych rowerzystów w różne gry sprawnościowe “wkręcił” szczudlarz Alex. Ciężko było np. rozplatać się ze sznurków na rękach czy poruszać się czymś w rodzaju “gąsienicy”. Ponadto zadaniem każdego z uczestników było dołożenie swojego puzzla (który wcześniej otrzymał) do jednej z dwóch plansz o tematyce niepodległościowej. Niektórzy musieli dość mocno pogłówkować, żeby przyczepić mały element we właściwe miejsce.

Uczestnicy rajdu dzielnie przetrwali kapryśną tego dnia aurę (deszcz, słońce i wiatr) i na zakończenie swoich rowerowych zmagań otrzymali pamiątkowe medale z rąk dyrektora Centrum Kultury Marioli Kaźmierczak oraz burmistrza Książa Wlkp. Teofila Marciniaka. Zapozowali również do wspólnego zdjęcia w kształcie cyfry 100.

Zwieńczeniem rajdowej przygody, ale ciągle w klimacie 2 kółek był pokaz Marcina Bugajewskiego “Bugi Gas”, m.in. Mistrza Polski i Mistrza Świata w Trialu Rowerowym, czyli niezwykle widowiskowej konkurencji sportowej, w której najważniejsza jest pełna kontrola nad rowerem oraz równowaga. Na dwóch kółkach skacze się przez różne przeszkody np. ławki, kosze na śmiecie itd. Marcin w bardzo efektowny sposób i przy gorącym dopingu uczestników imprezy podjął wiele prób przeskoczenia przywiezionej przez niego specjalnej poprzeczki. Ostatecznie pokonał wysokość 117 cm, co oznaczało, że na ksiąskim rynku nieoficjalnie pobity został rekord Polski, który wynosi 115 cm.

 

 

 

Translate »