Z kosą na Prusaka, czyli pierwszy, historyczny mural w Książu!

Administrator 10 listopada 2017

Już jutro (11.11) nastąpi uroczyste odsłonięcie pierwszego muralu w gminie Książ Wlkp. Na budynku zlokalizowanym na Placu Kosynierów w Książu Wlkp. przez kilka ostatnich dni powstało wielkoformatowe, historyczne malowidło przedstawiające kosyniera z okresu Wiosny Ludów (1848). Mural jest efektem realizacji projektu zaproponowanego przez Centrum Kultury Książ Wlkp. „Z kosą na Prusaka”, a pozytywnie ocenionego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach dofinansowania wniosków związanych ze wspieraniem opieki nad miejscami pamięci i trwałymi upamiętnieniami w kraju przekazał on kwotę ponad 19.000 zł. Łączny koszt namalowania bohatera z czasów Wiosny Ludów to 25.000 zł. Pozostałą część kwoty dołożyło Centrum Kultury Książ Wlkp.

Autorką projektu kosyniera jest Małgorzata Porażewska, niezwykle uzdolniona graficzka i plastyczka, pracownik Centrum Kultury Książ Wlkp. Jej pomysł na ścianę przeniósł Mark Maksimovich, znany bardzo dobrze w kręgach muralistów w wielu miejscach w Polsce, który na swoim koncie ma już wiele namalowanych murali, w tym także w Śremie. W tym przedsięwzięciu malarskim pomagali mu inni, nie mniej zdolni, artyści: Ania, Gosia i Aleks.

Postać kosyniera, zabudowań oraz fragment kościoła widniejące na ścianie odzwierciedlają to, jak wyglądał Książ 169 lat temu. 29 kwietnia 1848 r. rozegrała się tu krwawa, 4-godzinna bitwa z Prusakami, w wyniku której miasto zostało doszczętnie zniszczone. Zaborcy byli tak wycieńczeni zmaganiami z ksiąskimi kosynierami, że przemieszczając się dalej – w kierunku Miłosława – przegrali tam kolejny pojedynek z Polakami.

W 1935 r. odsłonięto w tym miejscu tablicę pamiątkową, na której widnieje napis: „Bohaterskiemu dowódcy obozu Książ, majorowi Florianowi Dąbrowskiemu i poległym powstańcom z 1848 r. – spadkobiercy ich idei. Książ 1935”. W 1948 r. przy mogiłach poległych obrońców Książa z 1848 r. postawiono pomnik kosynierów. Mural nawiązuje więc do wydarzeń z tamtego okresu i z pewnością stanie się jedną z głównych wizytówek gminy. Ma 8,5 m wysokości oraz 19 m szerokości. To jeden z elementów wpisujących się już w przyszłoroczne obchody 170. rocznicy Wiosny Ludów.

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców gminy Książ Wlkp. na jutrzejsze uroczystości związane z 99. rocznicą Odzyskania Niepodległości, podczas której odsłonięty zostanie historyczny mural.