172. rocznica bitwy o Książ – choć nie świętujemy, to pamiętamy….

Administrator 29 kwietnia 2020

Dziś przypada 172. rocznica bitwy o Książ. Koronawirus pokrzyżował nam tegoroczne plany obchodów tego wydarzenia i zorganizowanie inscenizacji historycznej w podobnym klimacie z podobnym rozmachem jak w 2018 r. Z tego pomysłu jednak nie rezygnujemy i przenosimy go tylko w czasie ?

Możemy za to powspominać, jak świętowaliśmy 170. rocznicę na zdjęciach, które publikujemy oraz zaprosić Was na wystawę online, która powstała również na tę okoliczność.

Jeśli ktoś chciałby sięgnąć po lekturę związaną z okresem Wiosny Ludów i bitwą o Książ, zgłębić losy fikcyjnego bohatera Stacha Wichury, polecamy książkę Macieja J. Wierzbińskiego „Stach Wichura”. Już możecie ją zarezerwować w katalogu online Biblioteki Publicznej w Książu Wlkp.?

Warto sobie przypomnieć również film promocyjny, który poświęcony jest pamięci ksiąskich Kosynierów: https://www.youtube.com/watch?v=88dGo-JhmQ4&list=PLjzdhJ6zeLB5Mdu2MVKoaWhTqCK2SWqUW&index=6&t=0s

A co już za nami? 26 kwietnia odbyła się msza św. w intencji bohaterów poległych w czasie bitwy o Książ. Po niej delegacja przedstawicieli ksiąskiego samorządu złożyła wiązankę kwiatów oraz zapaliła znicze pod pomnikiem poległych w 1848 r. na ksiąskich mogiłach.

Tak świętowaliśmy 170. rocznice bitwy o Książ:

Okolicznościowa wystawa o epoce, w której miała miejsce Wiosna Ludów: