Grupa Rekonstrukcyjna "Kosynierzy"

Grupa Rekonstrukcyjna “Kosynierzy” powstała przy Centrum Kultury Książ Wlkp. w 2014 roku. Jest jedyną grupą w powiecie śremskim nawiązującą do wydarzeń historycznych, zwłaszcza tak odległych. Dowódcą grupy jest Mariusz Wojciechowski (objął je po Wojciechu Koterbie, pomysłodawcy Grupy Rekonstrukcyjnej Powstańców Wielkopolskich Armii Wielkopolskiej im. gen. Stanisława Taczaka w Mieszkowie oraz założycielu regionalnego muzeum Powstania Wielkopolskiego w Mieszkowie).

Członkowie grupy prezentują uczestnikom imprez historycznych i patriotycznych kopie ubiorów oraz wyposażenia kosynierów broniących Książa przed wojskiem pruskim w 1848 r. Na ich umundurowanie składają się sukmany, koszule, spodnie, pasy, rogatywki, buty i repliki kos bojowych.

Grupa jest przeszkolona pod kątem komend. Pełni warty honorowe w miejscach pamięci oraz w kościołach w naszym mieście podczas obchodów rocznic związanych z Wiosną Ludów 1848 r., Świętem Niepodległości i tragicznymi wydarzeniami z października 1939 r. Bierze udział w przemarszach i defiladach. Prezentuje się podczas zjazdów grup rekonstrukcyjnych. Przyjmuje zaproszenia, by uświetniać uroczystości w innych miastach Wielkopolski.

Zapewnia promocję naszemu miastu i przybliża sylwetki kosynierów, którzy w XIX w. odważnie stawali do nierównej walki z wrogiem, wyposażeni nieporównywalnie gorzej: tylko  w kosy gospodarcze przerobione na bojowe.

Skład osobowy grupy jest zmienny i każdy może zasilić jej szeregi. Dysponujemy ośmioma kompletami mundurów. Zapraszamy więc zainteresowanych mężczyzn do wcielenia się w sylwetki polskich kosynierów. W każdej chwili można dołączyć do tego grona! 

Regulamin Grupy Rekonstrukcyjnej “Kosynierzy”: 

Regulamin Grupy Rekonstrukcyjnej „Kosynierzy z Książa”

Skip to content