Grupa Rekonstrukcyjna "Kosynierzy"

Grupa Rekonstrukcyjna “Kosynierzy” powstała przy Centrum Kultury Książ Wlkp. w 2014 roku. Jest jedyną grupą w powiecie śremskim nawiązującą do wydarzeń historycznych, zwłaszcza tak odległych. Dowództwo grupy objął Wojciech Koterba, dowódca i pomysłodawca Grupy Rekonstrukcyjnej Powstańców Wielkopolskich Armii Wielkopolskiej im. gen. Stanisława Taczaka w Mieszkowie oraz założyciel regionalnego muzeum Powstania Wielkopolskiego w Mieszkowie.

Członkowie grupy prezentują uczestnikom imprez historycznych i patriotycznych kopie ubiorów oraz wyposażenia kosynierów broniących Książa przed wojskiem pruskim w 1848 r. Na ich umundurowanie składają się sukmany, koszule, spodnie, pasy, rogatywki, buty i repliki kos bojowych.

Grupa jest przeszkolona pod kątem komend. Pełni warty honorowe w miejscach pamięci oraz w kościołach w naszym mieście podczas obchodów rocznic związanych z Wiosną Ludów 1848 r., Świętem Niepodległości i tragicznymi wydarzeniami z października 1939 r. Bierze udział w przemarszach i defiladach. Prezentuje się podczas zjazdów grup rekonstrukcyjnych. Przyjmuje zaproszenia,by uświetniać uroczystości w innych miastach Wielkopolski.

Zapewnia promocję naszemu miastu i przybliża sylwetki kosynierów, którzy w XIX w. odważnie stawali do nierównej walki z wrogiem, wyposażeni nieporównywalnie gorzej: tylko  w kosy gospodarcze przerobione na bojowe.

Skład osobowy grupy zmienia się z przyczyn życiowych. Dlatego, ponieważ dysponujemy ośmioma kompletami mundurów, zapraszamy zainteresowanych mężczyzn do wcielenia się w sylwetki polskich kosynierów. W każdej chwili można dołączyć do tego grona. 

Regulamin Grupy Rekonstrukcyjnej “Kosynierzy”: 

http://ck-ksiazwlkp.pl/wp-content/uploads/2021/02/Regulamin-Grupy-Rekonstrukcyjnej-„Kosynierzy-z-Ksiaza.doc

Skip to content