Historia Centrum Kultury w Książu Wielkopolskim

Poniżej prezentujemy Państwu krótką historię naszej jednostki kultury.

1976

POWOŁANIE DOMU KULTURY

1976 Uchwałą Rady Miejskiej powołano dom kultury. Siedzibą instytucji została posesja przy ul. Kościuszki w Książu Wlkp. Na pierwszego dyrektora nominowano Mirosława Dominiczaka, a instruktorami byli wówczas Maria Berdyszak i Roman Dworczyński. Dom Kultury miał realizować szeroko pojętą działalność kulturalno – oświatową.

POWSTAJE CENTRUM KULTURY

2000 Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Książu Wlkp. z dnia 28 września 2000 roku z dniem 1 października 2000 roku dokonano połączenia Miejsko–Gminnego Ośrodka Kultury z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy w Książu Wlkp. w jedną, wspólną instytucję kultury pod nazwą Centrum Kultury Książ Wlkp. Siedziba CK została przeniesiona na ulicę Zakrzewską 15. Funkcję dyrektora powierzono Irenie Sikorze.

NOWY DYREKTOR

2006 Dyrektorem Centrum Kultury zostaje Mariola Kaźmierczak i funkcję tę pełni do dziś.

CK ADMINISTRATOREM JAROSŁAWEK

2007 Centrum Kultury otrzymuje nowe zadanie – zostaje administratorem Terenów Rekreacyjnych w Jarosławkach.

PODWÓJNE URODZINY

2010 Ważny rok w historii miasta. Książ Wlkp. świętuje 600 – lecie nadania praw miejskich. Centrum Kultury od tego roku staje się organizatorem Dni Książa Wlkp. Drugim ważnym jubileuszem są 10. Urodziny CK.

JUBILEUSZ Z „PRZYMRUŻENIEM OKA”

2011 To szczególny czasem w historii instytucji:

Biblioteka Publiczna świętowała 65-lecie swojego istnienia,

Centrum Kultury (licząc również wcześniejszą nazwę instytucji) obchodziło 35-lecie działalności

65 + 35 = 100! W związku z powyższym Centrum Kultury „z przymrużeniem oka” obchodziło w roku 2011 – “100-lecie” swojej działalności.

IZBA REGIONALNA GMINY KSIĄŻ WLKP.

2015 Powstała Izba Regionalna Gminy Książ Wlkp., która włączona została do zakresu działań Centrum Kultury.

ROK NOWYCH INICJATYW

2017 To rok, w którym narodziło się wiele nowych inicjatyw kulturalnych i społecznych pod egida CK. Po raz pierwszy rozbrzmiewa muzyka klubowa podczas Prince Summer Festival, a na wsi w Ceglarni rusza projekt PALIMY SIĘ DO MUZYKI - wystawiona zostaje opera Pimpinione.

8 kwietnia Centrum Kultury powołało do życia Uniwersytet Entuzjastów Świata.

ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ

2018 Centrum Kultury zostało koordynatorem projektu „Łączy nas pamięć”. To ważny rok w historii Polski, a szczególnie dla Książa Wlkp., ponieważ łączy w sobie trzy rocznicowe wydarzenia:

100. rocznicę Odzyskania Niepodległości,

100. rocznicę Powstania Wielkopolskiego,

170. rocznicę Wiosny Ludów.

PATRIOTYCZNY ROK

2019 80. r rocznica wybuchu II wojny światowej oraz 80. rocznica rozstrzelania mieszkańców ziemi ksiąskiej i dolskiej. Powtaje film „Niewinnie straceni”.

NIETYPOWE POTRÓJNE ŚWIĘTOWANIE

2020 Rok wielu jubileuszy:

610-lecie nadania praw miejskich miastu Książ Wlkp.,

30-lecie powstania samorządu terytorialnego,

20-lecie Centrum Kultury.

Niestety Covid – 19 pokrzyżował pierwotne plany obchodów…