Historia naszej Biblioteki

Poniżej prezentujemy Państwu historię Biblioteki Publicznej w Książu Wlkp.

1946

Jak się to wszystko zaczęło…

Historia ksiąskiej biblioteki sięga 1946 roku. To właśnie 17 kwietnia tego roku ukazał się dekret Rady Ministrów o bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi, na podstawie którego działalność biblioteczną w budynku szkoły podstawowej w Książu Wlkp. rozpoczęli Pani Eleonora Günter wraz z prezesem Gminnej Spółdzielni Janem Jaksoniakiem. Pierwszy księgozbiór powstał dzięki zbiórce książek i pieniędzy na ich zakup przeprowadzonej wśród społeczeństwa. Pani Eleonora współpracowała również z wydawnictwem Czytelnik z Poznania, a dary książkowe z ministerstwa były podstawą zaistnienia MBP w Książu Wlkp. Pracowała bezpłatnie jako kierowniczka biblioteki do 1949 roku. Stan uzbieranych woluminów wynosił 1216 egzemplarzy, do biblioteki zapisanych było 105 czytelników.

1954

Pierwsze biblioteki gromadzkie

W 1954 roku na mocy ustawy o nowym podziale administracyjnym terenów wiejskich powstała biblioteka gromadzka, która w 1964 roku została przeniesiona do Konarzyc.

1956

Pierwsza filia biblioteczna

W 1954 roku na mocy ustawy o nowym podziale administracyjnym terenów wiejskich powstała biblioteka gromadzka, która w 1964 roku została przeniesiona do Konarzyc.

1968

Przeprowadzka biblioteki

Biblioteka Publiczna w Książu Wielkopolskim w 1968 roku z budynku szkoły została przeniesiona na dość krótko do lokalu przy Placu Kosynierów 27, a następnie na Plac Kosynierów 13. W tym czasie na terenie gminy Książ Wlkp. funkcjonowało w sumie 14 punktów bibliotecznych.

1975

Reforma administracyjna

1975 rok przyniósł kolejną reformę administracyjną, która zniosła podległość bibliotek gminnych wobec powiatowych na rzecz wojewódzkich. Spowodowane to było zmianą podziału administracyjnego Polski z trzystopniowego na dwustopniowy. To właśnie w tym roku Biblioteka Gromadzka w Konarzycach została przekształcona w Filię Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Książu Wlkp. Filia ta działała do 2006 roku, a po jej zlikwidowaniu księgozbiór przeniesiono do biblioteki szkolnej w Konarzycach.

Kolejna filia biblioteczna

Kolejną powstałą biblioteką była Filia Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Chwałkowie Kościelnym. Funkcjonowała ona od 1980 roku, a w 2006 przekształcona, podobnie jak filie w Konarzycach i Mchach, w bibliotekę szkolną.

2000

Biblioteka Publiczna wchodzi w skład Centrum Kultury

Od 2000 roku decyzją Rady Miejskiej w Książu Wlkp., Biblioteka Publiczna weszła w skład Centrum Kultury, a na dyrektora powołana została Pani Irena Sikora. Na tym stanowisku zastąpiła ją w 2006 r. Pani Mariola Kaźmierczak i pozostaje do dziś.

2003

Ostateczna zmiana lokalizacji

W 2003 roku ksiąska biblioteka po raz trzeci zmieniła swoją lokalizację. Z Placu Kosynierów 13 przeniesiono ją do pomieszczenia byłej sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Książu Wlkp. przy ulicy Stacha Wichury 11a, gdzie funkcjonuje po dziś dzień. Była to nie tylko zmiana miejsca, ale również użytkowanej powierzchni – z 48 m2 na aż 170m2.

2005

Remont dachu

W kolejnych latach budynek stopniowo przechodził metamorfozę. Pierwszy remont miał miejsce w maju 2005 roku. Ocieplono wtedy dach, a także wymieniono stare, drewniane okna na nowe, plastikowe, z podwójnymi szybami. Zimowa pogoda i temperatura przestały być w tak dużym stopniu odczuwalne wewnątrz pomieszczenia.

2005

Elektronizacja biblioteki

W marcu 2005 roku wprowadzony został system katalogowania zbiorów SOWA w celu usprawnienia procesu wyszukiwania i wypożyczania książek. W 2010 roku rozszerzono go jeszcze o dodatkowe funkcje: wysyłkę SMS-ów, inwentaryzacje, a w 2011 – możliwość zamawiania książek online. Po sześciu latach mozolnej pracy polegającej na przeniesieniu opisu książek do elektronicznego systemu proces ten został zakończony, a każdej znajdującej się w bibliotece książce nadano indywidualny numer wraz z kodem kreskowym. Wszyscy czytelnicy otrzymali także plastikową kartę, która znacznie ułatwiła ich identyfikację.

2006

Nowy Dyrektor

Dyrektorem Centrum Kultury zostaje Mariola Kaźmierczak i funkcję tę pełni do dziś.

2007

Kolorowo i nowocześnie

Pierwszy remont wnętrz został przeprowadzony w 2007 roku. Biblioteka została zaprojektowana w bardzo nowoczesny (jak na tamte czasy) i funkcjonalny sposób. Ściany zyskały nowe kolory, pojawił się kącik dla najmłodszych czytelników, a czytelnicy uzyskali dostęp do ośmiu stanowisk komputerowych z internetem. Wykonywano usługi ksero, wydruków komputerowych, wypożyczeń międzybibliotecznych, skanów dokumentów, sprzedaży publikacji regionalnych, a także „Książka na telefon”. Była to oferta dla osób mających kłopoty z poruszaniem się, starszych lub chorych, która polegała na bezpłatnym dostarczaniu książek do domu po ich wcześniejszym telefonicznym zamówieniu.

2014

Drugi system biblioteczny

Marzec 2014 roku przyniósł kolejne prace dla ksiąskich bibliotekarzy związanych ze zmianą systemu bibliotecznego. SOWA ustąpiła programowi MAK+, który funkcjonuje do dzisiaj i znacznie ułatwia procesy wpisywania książek do katalogu online. Zmieniła się również szata graficzna kart czytelniczych, choć niezmiennie pozostała ona w wersji plastikowej plakietki.

2016

Drugi remont biblioteki

Kolejny remont przypadł na rok 2016. Pracownicy Centrum Kultury przemalowali wówczas samodzielnie ściany na bardziej stonowane - biało-szare kolory nadały pomieszczeniu bardziej nowoczesnego wyglądu. Nastąpiło również małe przemeblowanie, w którego efekcie lada biblioteczna stanęła bliżej drzwi - w ten sposób zwiększyła się przestrzeń dla najmłodszych czytelników, a do regałów z literaturą dziecięcą zrobił się znacznie swobodniejszy dostęp.

2020

Jak jest dzisiaj…

Na ten moment biblioteka jest jedyną publiczną placówką biblioteczną w gminie Książ Wlkp. Liczy sobie ponad 4,6 tys. czytelników, a co roku wypożyczamy średnio 14 tysięcy egzemplarzy. Wraz z Centrum Kultury oferuje szeroką działalność kulturalną i edukacyjną: lekcje biblioteczne, warsztaty, konkursy oraz spotkania autorskie.

2020

Nowe Biblio otwarcie

Nowe Biblio otwarcie, czyli ksiąska biblioteka w nowej aranżacji. Biblioteka Publiczna przechodzi generalny remont, a wnętrza zmieniają się w nowoczesną przestrzeń.

2023

Mural niepodległościowy na ścianie biblioteki

Mural łączy graficznie symbole narodowe: orła białego, biało-czerwone barwy i hymn
państwowy z bitwą o Książ w jej 175. rocznicę oraz postaciami z tego okresu: mjr. Floriana Dąbrowskiego i Emilii
Sczanieckiej, polskiej działaczki społecznej i narodowościowej w jedną spójną i estetycznie skomponowaną całość. 

Aktualności z Biblioteki Publicznej

Skip to content