Śniadanie wielkanocne z żurkiem, dekoracjami świątecznymi i tradycjami

Wczoraj (15 kwietnia) w sali bankietowej Gabi w Mchach do Śniadania Wielkanocnego wspólnie usiadło 130 członków Uniwersytetu Entuzjastów Świata oraz zaproszonych gości.
Dekoracje i tradycje wielkanocne
Zanim jednak zasmakować mogli pysznego tradycyjnego żurku oraz babki wielkanocnej, wykonali okolicznościowe eko-dekoracje. Gośćmi specjalnymi spotkania poprowadzonego przez dyrektora Centrum Kultury Mariolę Kaźmierczak byli burmistrz Książa Wlkp. Teofil Marciniak i Beata Szymańska ze Stowarzyszenia „Zaborowo Nasza Wieś Dawniej i Dziś”. Ta ostatnia opowiedziała o tradycjach wielkanocnych zarówno lokalnych, jak i charakterystycznych dla innych zakątków Polski oraz świata. Dzięki temu uczestnicy śniadania dowiedzieli się m.in. o… paleniu Śmierciuchy i żuru, wieszaniu śledzi, wysypywaniu jasnego piasku do domostw, rysowaniu kwiatków na domach, co to są klekoty oraz wielu innych ciekawostek. Studenci otrzymali również prezencik od Zajączka.
Zarząd UEŚ dostał absolutorium
Aby i kolejnej tradycji stało się zadość 😉, jak co roku Śniadaniu wielkanocnemu towarzyszyło Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Uniwersytet Entuzjastów Świata. Jego Prezes Anna Kaczmarek w sprawozdaniu wspomniała m.in. o tym, że na koniec roku 2024 Uniwersytet liczył 200 osób (w roku 2023 było ich 170). W ubiegłym roku zorganizowano w sumie 54 spotkania współfinansowanych ze środków Centrum Kultury, przez Lokalną Grupę Działania „Działaj Lokalnie” oraz Gminę Książ Wielkopolski. W minionym roku studenci udział wzięli w wielu wycieczkach, wyjazdach do kina, koncertach, wykładach i prelekcjach oraz spotkaniach z mniej i bardziej znanymi osobami. Członkowie stowarzyszenia jednogłośnie udzielili absolutorium zarządowi po tym, jak Jacek Baranowski, przewodniczący Komisji Rewizyjnej odczytał protokół z kontroli działalności UEŚ.













































































