Ach, cóż to było za wesele…
W jednej ze współczesnych polskich restauracji odbywa się wesele. W pewnej chwili to, co miało być najpiękniejszym wydarzeniem w życiu Młodej Pary i ich bliskich, zmienia się w ciąg dramatycznych wypadków… Taką historię słynnej „Halki” Stanisława Moniuszki opowiedzieli widzom soliści Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu wraz z aktorami-statystami, w których role wcielili się mieszkańcy gminy Książ Wlkp. i jej okolic. A „gości weselnych”, którzy 18 listopada w Ceglarni w Jarosławkach przyglądali się tej operowej tragedii, było blisko 250. Widzowie chętnie zaangażowali się w tę uniwersalną sztukę o nieszczęśliwej miłości, przeplataną dawnymi i współczesnymi tradycjami, żartami oraz komentarzami, w rytm muzyki przygrywanej przez kapelę góralską.
Choreografię “Halki” przygotował Marcin Rolczyński, a jej scenariusz i reżyseria to już zasługa Tomasza Raczkiewicza. Tradycyjnie scenografią opery na wsi z eko akcentami w tle zajęło się Centrum Kultury. Z kolei jego pracownicy wraz z innymi aktorami-amatorami zatańczyli tradycyjnego Mazura, co było nie tylko wyzwaniem 😉, ale i świetną przygodą. 😊
Soliści Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu:
Halka – Galina Kuklina
Jontek – Marek Szymański
Stolnik – Rafał Korpik
Janusz – Tomasz Mazur
Zofia – Natalia Puczniewska-Braun
Dziemba – Andrzej Ogórkiewicz
Statyści operowi, czyli aktorzy-amatorzy:
Anna i Jakub Wajnert,
Natalia i Bartek Gościniak,
Anna Perz,
Patrycja Krauze,
Klaudia Wachowiak,
Anna Kaczmarek,
Mariusz Wojciechowski,
Wanessa Gaszak,
Mateusz Marecki,
Cecylia Mencel,
Jakub Matuszak,
Bogumiła Andrzejczak,
Paweł Walkowiak,
Marian Kołodziejczak
“Halka – czyli eko-opera i filharmonia na wsi” – projekt realizowany z KPO. GRANTY 2024. A2.5.1: Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju.