Artur Barciś – aktor, który gra, żeby żyć
Mąż, ojciec, dziadek, niedoszły plastyk, aktor, bohater książki „Aktor musi grać, by żyć”, czyli rozmowy rzeki z Kamilą Drecką – tak w skrócie można zaprezentować ostatniego bohatera naszego cyklu „Zaczytany senior” – Artura Barcisia. 9 grudnia pojawił się on w Ceglarni w Jarosławkach, gdzie czekała na niego ponad 200-osobowa widownia. Podczas spotkania opowiedział o tym, jak zadziałała na młodego, niskiego chłopaka magia sceny i braw. Wspomniał o swojej drodze do aktorstwa od udziałów w konkursach recytatorskich, przez wywiad telewizyjny, jaki przeprowadziła z nim młodziutka Elżbieta Jaworowicz, problemy z matematyką na maturze 😉, „castingu” do szkoły aktorskiej w Łodzi aż po rolę w „Dekalogu” Krzysztofa Kieślowskiego.
Popularność w serialu „Miodowe lata” przez wiele lat sprawiała, że widzowie utożsamiali go z bohaterem, którego grał – Tadeuszem Norkiem. Nieraz więc słyszał na ulicy: „Tadzik na górę!”, „Norek do kanału!”. Ów rozgłos pomimo kolejnego cieszącego się wielką oglądalnością tasiemca „Ranczo” (gdzie brawurowo zagrał Czerepacha, bezwzględnego doradcę wójta) nie szedł jednak w parze z otrzymywaniem propozycji aktorskich w innych projektach. Przyznał, że zdarzało się mu się przez wiele lat nie grać. Aby się utrzymać przy życiu, m.in. zdzierał azbest z wież World Trade Center w Nowym Jorku.
Dziś sam jest aktorem i reżyserem, który na swoim koncie ma już kilka świetnych odsłon teatralnych. Z kolei, kiedy nie gra, to kibicuje polskim sportowcom w różnych dyscyplinach.
Blisko 2-godzinne spotkanie, które zapowiedziała Mariola Kaźmierczak, dyrektor Centrum Kultury, a poprowadził Marcin Michrowski, minęło na opowieściach głównie w żartobliwym tonie i z dużym dystansem do siebie. Artur Barciś chętnie również odpowiedział na kilka pytań z widowni, a nawet usłyszał, podziękowania za swoje role oraz że jest „geniuszem”.
Spotkanie z cyklu „Zaczytany senior” odbyło się w ramach projektu „Nowoczesna biblioteka miejscem również dla seniorów”, który realizowany jest przez Centrum Kultury Książ Wielkopolski, a dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.