Bawiliśmy się i szczepiliśmy na ludowo

Administrator 23 sierpnia 2021

Wczorajsze (22 sierpnia) niedzielne popołudnie na ksiąskim rynku upłynęło w ludowym klimacie. W różnych jego punktach stanęły stoiska informacyjne, medyczne i gastronomiczne. W odpowiedniej aranżacji – presoków, polnych kwiatów, kukurydzy i innych detali kojarzących się z klimatem wsi – można było posiedzieć, pośpiewać, coś zjeść, ale przede wszystkim skorzystać z bogatego programu rozrywkowego, który został na ten dzień zaplanowany przez Centrum Kultury Książ Wlkp. i Gminę Książ Wlkp.

Zaraz po mszy św. w kościele pw. św. Mikołaja w Książu Wlkp. odbyła się parada miejscowej Orkiestry Dętej. Jej członkowie wprowadzili na płytę rynku m.in. włodarza ksiąskiej gminy Teofila Marciniaka oraz Przewodniczącego Rady Sławomira Przybylskiego. Pierwszy z panów oficjalnie powitał uczestników wydarzenia i zachęcił do wspólnej zabawy. W rolę prowadzących wcielili się: Dyrektor Centrum Kultury Książ Wlkp. Mariola Kaźmierczak i Tomek Walewski, lider zespołu Pagost.

Na ludową (i nie tylko) nutę

Blok muzyczno-rozrywkowy otworzyło wspólne zatańczenie poloneza. Taneczny korowód stworzyli m.in. radni, sołtysi, miejscowe przedszkolaki i… każdy, kto miał ochotę zatańczyć ten słynny polski taniec. W pierwszej parze wystąpili: burmistrz Książa wraz z Dyrektorem Przedszkola Publicznego „Bajkowy Świat” w Książu Wlkp. Marzeną Krauze.

W duecie na ludowo zaprezentowali się utalentowani absolwenci Akademii Muzycznej: Anita Szymanowska i Mariusz Śląski. W podobnym klimacie zaprezentował się także Chór CONSENSUS.

Nieco inny repertuar – m.in. popowy i rockowy – zaprezentował duet: Julia Bartkowiak-Wojciechowska (śpiew) i Jacek Golimowski (gitara).

Sołeckie potyczki

Trzy konkurencje, które odbyły się w dwóch odsłonach, przyniosły mnóstwo emocji i dobrej zabawy. Zmierzyły się w nich 3-osobowe reprezentacje sołectw:

  • Kołacin,
  • Mchy,
  • Chwałkowo Kościelne,
  • Gogolewo,
  • Kiełczynek,
  • Chrząstowo,
  • Brzóstownia,
  • Włościejewki
  • Zakrzewice.

Na pierwszy rzut trzeba było… wydoić sztuczną krowę oraz ujarzmić byka podczas rodeo. Każde z tych zadań wzbudziło mnóstwo śmiechu, a jego kulminacją przyniosły muzyczne zmagania. Najpierw drużyny po maksymalnie trzech nutkach musiały odgadnąć biesiadny kawałek. W drugiej turze natomiast jedna z osób ze słuchawkami na uszach prezentowała utwór, który słyszała, a pozostali członkowie sołeckiej reprezentacji musieli domyślić się, co to za piosenka. Jak się okazało, ta konkurencja wcale nie była taka prosta… ?

Po podliczeniu punktów trzeba było zrobić dogrywkę o trzecie miejsce, czyli znowu wytrzymać jak najdłużej na byku podczas rodeo. Ostatecznie sołecki ranking ułożył się następująco:

  • I m – Chwałkowo Kościelne,
  • II m – Mchy,
  • III m – Kołacin.

Wszystkie drużyny otrzymały upominki za udział, a trzy najlepsze dodatkowo jeszcze nagrody. Dodatkowo zwycięskie sołectwo dostało od Gminy Książ Wlkp. bon o wartości 500 zł do wydania na potrzeby wioskowe.

Po garść informacji

Kto przybył na rynek, mógł skorzystać z oferty informacyjnej stoisk:

  • Urzędu Miejskiego,
  • Narodowego Funduszu Zdrowia,
  • Ośrodka Pomocy Społecznej,
  • Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Na stoisku medycznym z kolei pielęgniarka Urszula Wojciechowska m.in. mierzyła ciśnienie, poziom cukru we krwi czy pokazywała, na czym polega udzielanie pierwszej pomocy medycznej. Ponadto można było także skorzystać z możliwości oddania wymazu z wewnętrznej części policzka i zostać dawcą szpiku kostnego w ramach oferty DKMS, fundacji zajmującej się pomocą osobom chorującym na nowotwory.

153 osoby zaszczepione!

Tyle osób skorzystało z okazji, aby zaszczepić się w Mobilnym Punkcie Szczepień, który stanął na rynku. Nad sprawną koordynacją tych działań czuwali strażacy z OSP Włościejewice-Ługi. Dodatkowo – ci, którzy zdecydowali się przyjąć jedną dawkę szczepionki, wzięli udział w loterii. A do wygrania było sporo atrakcyjnych i praktycznych fantów, w tym m.in. słuchawki, opryskiwacze oraz – jako nagroda główna – rower. 

Coś dobrego dla każdego

Na rynku powstał również kącik animacyjny dla najmłodszych, czyli okazja do tego, aby „wyżyć się” m.in. artystycznie, sportowo czy zrobić sobie kolorowy tatuaż.

Swoi rękodzielniczym dorobkiem pochwalił się Klub Robótek Ręcznych, a na stoiskach borówkowym i pszczelarskim można było zaopatrzyć się w lokalne i niezwykle zdrowe dary natury.

Upalna temperatura sprawiła, że nie brakowało także chętnych na Lody Lida.

KGW częstuje

Zupy, wypieki, kiełbasa z grilla i różne napoje to część oferty gastronomicznej, jaką pochwaliły się Koła Gospodyń Wiejskich Kołacin, Radoszkowo–Charłub, Włościejewice–Ługi i Kiełczynek. Za drobną opłatę można było skosztować przepysznych smakołyków, a zarazem wesprzeć działalność tych stowarzyszeń.

Te wspólną zabawę przeszkodził niestety deszcz. Nie udało się już zaprezentować wielkiej tanecznej niespodzianki Flash Mob, szykowanej przez mażoretki i Anetę Ptak. Krótki skecz kabaretu DZIURA był tylko zapowiedzią tego, że zarówno ta ekipa, jak i Grupa FEST, która miała wystąpić na zakończenie, pojawią się jeszcze w Książu Wlkp. w innym terminie i w… – miejmy nadzieję – lepszych warunkach pogodowych! ?

image_pdfPobierz stronęimage_printDrukuj stronę
Skip to content