Czy to bajka czy nie bajka – w teatrze z Marią Konopnicką

Administrator 21 listopada 2022

Wyjątkowy gość pojawił się podczas Przeglądu Teatralnego im. Marii Konopnickiej „Czy to bajka czy nie bajka”, który odbył się 21 listopada. A okazała się nim sama ona ?- obchodząca w tym roku… 180 urodziny ?polska poetka i pisarka, znana zwłaszcza dzieciom i młodzieży. W rolę Marii Konopnickiej wcieliła się Elżbieta Kapcińska, na co dzień dyrektor Szkoły Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Chwałkowie Kośc. Z kolei osobą, która przeprowadziła z nią niecodzienny wywiad, była Mariola Kaźmierczak, dyrektor Centrum Kultury. W ten sposób uczestnicy przeglądu – zarówno występujące dzieci, jak i rodzice czy dziadkowie mogli poznać nieco bliżej pisarkę – jej twórczość i życie prywatne, zwłaszcza że Sejm ustanowił rok 2022 – Rokiem Marii Konopnickiej.

Sala bankietowa „Gabi” w Mchach, gdzie miało miejsce to wydarzenie, zmieniła się na chwilę w mini teatr, a na scenie pojawili się mali i nieco więksi artyści z placówek oświatowych gminy Książ Wlkp. Zaprezentowali się oni w najbardziej znanych utworach Marii Konopnickiej, do których wraz z nauczycielami przygotowali również kostiumy oraz scenografię.

Przegląd nie miał charakteru konkursu, dlatego równe pamiątkowe dyplomy i drobne upominki oraz książki do biblioteki szkolnej trafiły do każdej z występujących grup.

Na koniec wydarzenia Mirela Grześkowiak, wiceburmistrz Książa Wlkp. podziękowała Marioli Kaźmierczak i Elżbiecie Kapcińskiej za organizację tej teatralnej imprezy. Sceniczna Maria Konopnicka za swoją rolę została również uhonorowana przez Centrum Kultury. ?

Co i kogo obejrzeliśmy podczas przeglądu:

  • Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Chwałkowie Kośc. – „Na jagody”
  • Szkoła Podstawowa im. Ks. Abs. Antoniego Baraniaka w Mchach – „O krasnoludkach i sierotce Marysi”
  • Szkoła Podstawowa im. Emilii Sczanieckiej w Konarzycach – „Dym”
  • Szkoła Podstawowa im. Wiosny Ludów w Książu Wlkp. – „Na jagody”
  • Niepubliczna Ośmioletnia Szkoła Podstawowa im. Ks. Prałata Piotra Wawrzyniaka w Chrząstowie – „Rota”
  • Przedszkole Bajkowy Świat w Książu Wlkp. – „Muchy samochwały”
image_pdfPobierz stronęimage_printDrukuj stronę
Skip to content