Dożynki w deszczowej oprawie

Administrator 5 września 2017

Pomimo typowo jesiennej aury podsumowanie tegorocznych plonów w gminie Książ odbyło się zgodnie z planem. Deszcz i niska temperatura nie odstraszyły uczestników dożynek gminnych w Mchach i nie przeszkodziły w realizacji tradycyjnego obrządku i programu artystycznego.

Imprezę zainaugurowała uroczysta msza święta w kościele św. Marcina Biskupa w Mchach, którą odprawił ksiądz proboszcz Stanisław Łopuszański. Po niej cały kolorowy korowód, w rytm muzyki granej przez Orkiestrę Dęta z Książa Wlkp. pod batutą Romana Ptaka i w asyście mażoretek, przemaszerował na boisko szkolne, gdzie rozpoczęły się główne obchody dorocznego święta plonów.

Tradycyjny obrzęd dożynkowy, czyli barwne widowisko artystyczne

Przy szkole Orkiestra Dęta odegrała Hymn Polski, a dożynkowych gości powitali Wice Burmistrz Mirela Grześkowiak i Sołtys Eugeniusz Kaźmierczak. Wyjątkową oprawę artystyczną tegorocznego obrządku przedstawił zespół Tańca Ludowego „Swojacy”. Tym razem w rolę starostów dożynkowych wcielili się: Renata Klausa, prowadząca gospodarstwo wraz z mężem już od 16 lat i Piotr Marszałek, gospodarz od 27 lat. Aby tradycji stało się zadość, część zaproszonych gości doczekała się humorystycznych przyśpiewek na swój temat. Po nich głos zabrał Starosta Śremski Zenon Jahns.

Akcent artystyczny i biesiadny

Kolejnym punktem programu był występ dzieci z Przedszkola Publicznego w Książu Wlkp., które zaprezentowały się tanecznie. Grupa Krasnoludki, pod okiem Beaty Płóciniczak wykonała wielkopolskiego Ceglorza, Pszczółki – polkę warszawską przygotowaną przez Małgorzatę Rabczewską, a Biedronki – polkę jarocinkę, której nauczyły się dzięki Barbarze Mandel.

Uczestnicy dożynek obejrzeli także występ artystyczny uczniów ze Szkoły Podstawowej w Mchach oraz uczestników Ogniska Muzycznego. Akompaniowały im Danuta Młyńczak i Elżbieta Rozenek oraz na gitarze Martyna Mądra, uczennica tej placówki. Program przygotowały dwie nauczycielki: Aleksandra Banachowska i Elżbieta Falecka. Niespodzianką był za to występ grona pedagogicznego Szkoły Podstawowej w Mchach, które przedstawiło program biesiadny. Jego opracowaniem zajęła się Małgorzata Sikorska – Falbierska.

Po tym artystycznym akcencie przyszła chwila na biesiadne śpiewanie. Uczestnicy imprezy otrzymywali śpiewniki przygotowane przez Centrum Kultury i wspólnie wykonali kilka znanych piosenek.

W rytmie … podwórkowym i disco

Po tej części artystycznej, w muzyczno-taneczny nastrój wprowadziła uczestników kapela podwórkowa EKA. Po nim rewelacyjnie zaprezentował się chór CONSENSUS. Coś dla siebie znaleźli również fani muzyki disco. Na życzenie mieszkańców Mchów wystąpił Danielo, a po nim nastąpiło losowanie nagród głównych. Wielkie wrażenie na uczestnikach zrobił Fire show, czyli połączenie ognia i tańca w jednym. Udało się go obejrzeć w wyjątkowo w tym dniu bezchmurnym niebem. Dożynki zwieńczyła impreza taneczna, do której przygrywał zespół Amigo Band.

Oprócz wszelkich artystycznych i muzycznych atrakcji nie zabrakło także wystawy maszyn rolniczych, które zaprezentowali rolnicy z Mchów oraz stoiska Lidera Zielonej Wielkopolski. Ponadto uczestnicy dożynek mogli obejrzeć wystawę pt. „Tak się żyło – wystawa rzeczy dawnych”, którą aktualnie można obejrzeć w Izbie Regionalnej w Książu Wlkp.

 

Skip to content