Dożynkowy obrządek w Mchach
Tegoroczne święto plonów rozpoczęła msza św. w kościele pod wezwaniem Świętego Marcina Biskupa w Mchach. Następnie wszyscy jej uczestnicy udali się w kolorowym korowodzie na boisko szkolne przy miejscowej Szkole Podstawowej. Przemaszerowali za maszynami, Orkiestrą Dęta i Mażoretkami, aby wziąć udział w dalszych uroczystościach.
Obrzęd dożynkowy czas zacząć!
Przy szkole odbyła się najważniejsza część tej uroczystości, czyli tradycyjny obrzęd dożynkowy z udziałem Chóru Consensus oraz starostów dożynkowych: Aurelią Wojtkowską i Jackiem Rzepką, a także burmistrza Książa Wlkp. Teofila Marciniaka i sołtysa Mchów Eugeniusza Kaźmierczaka. W symboliczny sposób oddano hołd wszystkim rolnikom, którzy przez swoją ciężką pracę i poświęcenie, zapewniają m.in. chleb na stołach.
Prowadząca dożynki gminne dyrektor Centrum Kultury Mariola Kaźmierczak przedstawiła również pokrótce starostów dożynkowych. Aurelia Wojtkowska prowadzi 18-hektarowe gospodarstwo rolne wraz z mężem Markiem już od 25 lat. Specjalizują się w produkcji bydła opasowego oraz uprawie roślinnej zbóż i kukurydzy. Pani Aurelia jest mamą trójki dzieci: Klaudii, Wiktorii oraz Szymona, a od niedawna również babcią 1,5 rocznego Franka.
Jacek Rzepka z kolei od urodzenia mieszka Mchach, gdzie w 2011 roku przejął rolę właściciela wielopokoleniowego gospodarstwa rolnego o wielkości 33 ha. Prowadzi je razem z żoną Dorotą. Zajmują się wspólnie produkcją bydła mlecznego, uprawą zbóż oraz trwałych użytków zielonych. Pan starosta jest szczęśliwym mężem i ojcem trójki synów Bartłomieja, Mateusza oraz Szymona.
Podczas obrządku nie zabrakło oczywiście poloneza, przekazania chleba, obtańczenia wieńca oraz… przyśpiewek (z przymrużeniem oka), które zawsze wzbudzają największe emocje 😉. Ich adresatami tradycyjnie byli m.in. radni miejscy, pracownicy Urzędu Miejskiego w Książu Wlkp. czy sołtysi.
Muzyka, śpiew i jedzenie
Po głównej części obchodów przyszedł czas na rozrywkę i dobre jedzenie! Na scenie zaprezentowała się Kapela Średzioki, która gra i śpiewa z sukcesem już od blisko 30 lat, koncertując w Polsce i za granicą. Oprócz tego swoje taneczne umiejętności zaprezentowały członkinie sekcji Centrum Kultury – Seniorita Dance oraz Mażoretki. Muzycznie ponownie wystąpił Chór Consensus oraz zagrało Ognisko Walusia.
W międzyczasie na stoiskach promocyjnych można było nie tylko spróbować pyszności przygotowanych przez lokalne koła gospodyń wiejskich, ale i zakupić m.in. rękodzieło. Na dzieci za to czekały zamki dmuchane, kucyki i animacje. Oprócz tego każdy mógł spróbować szczęścia w… loterii fantowej. 😊
Dożynki Gminne A.D. 2024 w Mchach zakończyła zabawa taneczna z Amigo