Kulturalnie dla Ukrainy, czyli spontaniczny koncert na ksiąskim rynku

Administrator 5 września 2022

Tak w sumie można podsumować wydarzenie, jakie miało miejsce 4 września po południu na ksiąskim rynku. Spontaniczną kulturalną akcję udało się przeprowadzić dzięki inicjatywie Krzysztofa Rosiejki z sąsiadującego z gminą Książ Wlkp. Świętomierza, który w ostatnich miesiącach pomaga m.in. w transporcie darów dla mieszkańców Ukrainy. A towarzyszy mu w tym m.in. Dariusz Zaczka, który na co dzień mieszka w Niemczech i tam organizuje podobne akcje. W czasie tego typu działań nawiązali kontakt z ukraińskimi artystami również angażującymi się w pomoc dla swoich rodaków, czego efektem są ich występy m.in. w różnych częściach Polski. I tak też zawitali do Książa Wlkp. ?, gdzie z pomocą Centrum Kultury Książ Wlkp. udało się zorganizować koncert, podczas którego wystąpili aktorzy z Narodowego Teatru Dramatycznego im. Marii Zańkowieckiej we Lwowie oraz solistki Lwowskiej Filharmonii Narodowej, Filharmonii Równej oraz Domu Muzyki Organowej i Kameralnej we Lwowie. Zanim jednak pokazali swoje artystyczne możliwości, Nadiya Shepetyuk w imieniu całego zespołu – w którego skład weszli: Tetiana Kohut, Nataliya Lisova, Iryna Shvaikivska i Zenon Chaikovsky – podziękowała Polakom za wsparcie, jakie od nich otrzymuje naród ukraiński – pomoc i otwarte serca oraz wspomniała, że część ich teatralnej ekipy obecnie walczy na froncie.

Aktorzy zaprezentowali się w tradycyjnym oraz współczesnym repertuarze — były więc rzewne ballady (dumki) oraz weselsze piosenki.

Marianna Łaba zaśpiewała utwory z muzyki klasycznej, popularnej oraz musicalowe przy oprawie muzycznej Oleny Matselyukhk. Obie wystąpiły wcześniej po mszy w kościele pw. Św. Mikołaja w Książu Wlkp. Olena Matselyukhk zagrała wówczas na organach kościelnych, wydobywając z nich niesamowite dźwięki – tak mówią ci, którzy to słyszeli. ?

Na zakończenie artyści z Ukrainy podziękowali zarówno swoim rodakom, jak i innym zgromadzonym na rynku osobom za to, że przyszli ich posłuchać.

image_pdfPobierz stronęimage_printDrukuj stronę
Skip to content