Palimy się do muzyki! – zapraszamy za kulisy

Administrator 15 marca 2018

Jak powstawał ubiegłoroczny projekt “Palimy się do muzyki!”, którego efektem było wystawienie opery buffa „Pimpinone” G. Ph. Telemanna 17 listopada w Ceglarni w Jarosławkach? Za jego kulisy można zajrzeć dzięki reportażowi, jaki zrobiła Magda Mosiewicz dla Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Przypomnijmy, że to pierwsza tego typu sztuka, którą udało się przenieść na grunt gminy Książ Wlkp. i zrealizować z udziałem zarówno zawodowych solistów i muzyków, jak i tzw. naturszczyków. Organizatorem tego przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Z muzyką do ludzi. Reżyserii podjęła się Agnieszka Misiak, a dyrektorem artystycznym została Lilianna Stawarz. O scenografię do opery zadbało Centrum Kultury Książ Wlkp.

Oprócz solistów: Iwony Leśniowskiej-Lubowicz (sopran) i Damiana Wilmy (baryton) na scenie zadebiutowali również mieszkańcy gminy, na co dzień będący m.in. strażakami ochotnikami, urzędnikami, nauczycielami, radnymi czy emerytami. W tym gronie aktorskim znaleźli się: Mariola Kaźmierczak, Monika Bulińska, Marian Kołodziejczak, Aniela Czaja, Amanda Cicha, Patrycja Cicha, Dariusz Horała, Marcin Weiss, Anna Maria Szymanowska, Paweł Walkowiak, Aneta Tomaszewska, Bogumiła Andrzejczak, Zbigniew Lange, Wojciech Kubala, Rafał Gurling, Mirosław Borkowski, Katarzyna Stachowiak. Świetnie poradzili sobie oni jako statyści śledzący historię związku podstarzałego Pimpinone i jego sprytnej pokojówki Vespetty, która robi wszystko, aby zostać jego żoną i zawłaszczyć majątek, jakim dysponuje. Cała akcja rozgrywa się przy muzyce pełnej żwawych rytmów i humorystycznych tekstów.
W klimat barokowych tonów, odgrywanych na oryginalnych, wiekowych instrumentach, widzów wprowadzili profesjonalni muzycy: Radosław Kamieniarz (skrzypce), Karolina Habało (skrzypce), Michał Mazur (altówka), Julia Koperta (viola de gamba), Marcin Bajon (violone), Ewa Biały (traverso), Lilianna Stawarz (klawesyn), Maciej Kończak (gitara barokowa) i Henryk Kasperczak (teorba). Materiały orkiestrowe do spektaklu zapewniła Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku.

A w tym roku – już 26 lipca – kolejna operowa odsłona “Palimy się do muzyki!”. Szczegóły już wkrótce!

 

image_pdfPobierz stronęimage_printDrukuj stronę
Skip to content