Pierwsza nowoczesna konstytucja polska

Administrator 17 marca 2021

Dokładnie 100 lat temu Polacy dowiedzieli się, że Sejm Ustawodawczy uchwalił pierwszą nowoczesna polską konstytucję. Opublikowana została 1 czerwca 1921, choć wiele jej postanowień weszło w życie dopiero po wyborach do parlamentu w 1922 roku i wyborze prezydenta. Obowiązywała do 23 kwietnia 1935 i składała się z siedmiu rozdziałów. Wprowadzała egalitarny ustrój republiki demokratycznej o parlamentarno-gabinetowym systemie rządów. Władzę zwierzchnią przyznawała Narodowi, który sprawował ją za pośrednictwem specjalnych organów, zbudowanych zgodnie z monteskiuszowską koncepcją trójpodziału władz. Do najważniejszych punktów konstytucji należała likwidacja jakichkolwiek przywilejów stanowych w odniesieniu do obowiązującego prawa (źródło: Wikipedia).

Zobaczcie co na tę okoliczność przygotowała Szkoła Podstawowa w Konarzycach: http://sp.konarzyce.szkolnastrona.pl/a,653,100-rocznica-uchwalenia-konstytucji-marcowej

Z tej okazji dodatkowa gratka dla historyków! ? Biuro Programu “Niepodległa” i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zapraszają m.in. samorządowe instytucje kultury i szkoły na dwie debaty historyczne: 17 marca br. w 100. rocznicę uchwalenia tzw. konstytucji marcowej oraz 18 marca br. w 100. rocznicę podpisania traktatu ryskiego, kończącego wojnę polsko-bolszewicką.

Oba wydarzenie będzie można zobaczyć na kanale YouTube. Nie ma obowiązku rejestracji ani zakupu biletu, by wziąć udział w wydarzeniu, wystarczy dostęp do komputera.

Debatę w 100. rocznicę uchwalenia tzw. konstytucji marcowej, pierwszej Konstytucji II RP pt. „Jaka konstytucja dla Rzeczypospolitej?” zaplanowano 17 marca 2021 o godz. 18:00 na kanale YouTube Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Grono wybitnych historyków oraz gość specjalny, profesor Lech Garlicki, analizować będą proces kształtowania fundamentów ustrojowych w odrodzonym państwie polskim. Specjaliści przypomną argumenty i dynamikę ówczesnych sporów o kształt porządku prawnego w Rzeczpospolitej. W debacie nie zabraknie także odniesień do tradycji polskich ustaw zasadniczych na tle europejskich doświadczeń w tym zakresie: konstytucji 3 Maja, Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego.

Spotkanie odbędzie się online i będzie dostępne dla wszystkich zainteresowanych poprzez transmisję na kanale YouTube Muzeum. Więcej informacji można znaleźć na:

oraz https://www.facebook.com/events/797466694189298/.   

image_pdfPobierz stronęimage_printDrukuj stronę
Skip to content