Pojechali z Józefem w aucie

Administrator 13 września 2022

Ponad 100 osób podzielonych na drużyny wzięło udział w Samochodowym Rajdzie Nawigacyjnym „Z Józefem w aucie”. Spotkali się oni rankiem 11 września na boisku szkolnym przy Liceum Ogólnokształcącym Ogólnokształcące im. Gen. Józefa Wybickiego w Śremie, gdzie otrzymali roadbooki i numery startowe. Oficjalnego powitania dokonali: dyrektor Centrum Kultury Mariola Kaźmierczak, wicedyrektor szkoły Agnieszka Dembska oraz dyrektor Unii Gospodarczej Regionu Śremskiego Monika Bulińska, koordynator wydarzeń organizowanych z okazji Roku Józefa Wybickiego w regionie śremskim. Następnie pracownik Centrum Kultury Mariusz Wojciechowski, który wytyczał trasę, opowiedział rajdowiczom, jak prawidłowo mają „czytać” informacje zawarte w roadbooku, aby się nie… zgubić i nie zapomnieć o realizacji wyzwań, jakie zostały tam opisane?.

Ze Śremu do Gogolewa

Uczestnicy wydarzenia jako pierwsze zadanie mieli do wykonania w zabytkowych murach ogólniaka. Musieli odnaleźć w klasach, auli i bibliotece ukryte pytania i na nie odpowiedzieć. Była to również okazja do tego, aby zwiedzić dawną uczelnię lub zajrzeć do niej „od kuchni” po raz pierwszy. ? Oprócz tego po drodze do mety w Dworze Gogolewo czekało na nich wiele fotozagadek oraz innych wyzwań, a także pyszne ciasto upieczone przez Koło Gospodyń Wiejskich „Aktywne Brodniczanki”.

Wyznaczona w tym roku trasa tradycyjnie obfitowała w wiele nowych miejsc, które – jak zdradzili sami rajdowicze – w większości widzieli po raz pierwszy lub wcześniej nie zwracali na nie uwagi.

Z kolei w Gogolewie po około 5 godzinach jazdy na blisko 100 km odcinku czekało na nich już pyszne jedzenie i pamiątkowe drobiazgi za udział oraz nagrody trzy najlepsze miejsca. Oceniany był nie czas ukończenia rajdu (bo to wydarzenie nie jestem wyścigiem już z założenia ?), ale ilość rozwiązanych zadań z roadbooka.

Józef — pasażer niekoniecznie na gapę ?

A skąd w ogóle wziął ów tytułowy niecodzienny pasażer w aucie? Ano dlatego, że rok 2022 został ogłoszony Rokiem Józefa Wybickiego z racji jego 200. rocznicy śmierci, która obchodzona była 10 marca. W ten oto sposób autor hymnu polskiego stał się głównym bohaterem, a zarazem przewodnikiem tegorocznej przygody rajdowej na czterech kółkach.

Za organizacją rajdu stało Stowarzyszenie Uniwersytet Entuzjastów Świata w Książu Wlkp., któremu udało się na nie pozyskać dofinansowanie z budżetu gminy Książ Wlkp.

Natomiast partnerami wydarzenia byli: Centrum Kultury Książ Wlkp., Unia Gospodarcza Regionu Śremskiego – Śremski Ośrodek Wspierania Małej Przedsiębiorczości w Śremie, Liceum Ogólnokształcące im. Gen. Józefa Wybickiego w Śremie, OSP Włościejewice-Ługi, Koło Gospodyń Wiejskich „Aktywne Brodniczanki”.

Zwycięzcami rajdu zostali:

I miejsce –  Natalia Weiss z załogą

II miejsce –  Krzysztof Adamski z załogą

III miejsce –  Krzysztof Stępa z załogą

image_pdfPobierz stronęimage_printDrukuj stronę
Skip to content