Powrót UEŚ po wakacjach w… zdrowym stylu

Administrator 3 października 2022

Tak można by podsumować piątkowe (30 września) spotkanie w Sali bankietowej Gabi w Mchach z członkami Uniwersytetu Entuzjastów Świata. Stawili się na nie w bardzo licznym gronie ?, a po wakacyjnej przerwie powitali ich dyrektor Centrum Kultury Mariola Kaźmierczak oraz prezes UEŚ Anna Kaczmarek. Studenci poznali program kulturalny na najbliższe kilka tygodni, a następnie przyszedł czas na krótki panel zdrowotny.

Jakie są objawy udaru, zawału? Co można wówczas zrobić? Jak pomóc komuś, kto zasłabnie, dozna urazu chirurgicznego albo ulegnie wypadkowi — zanim przyjedzie karetka? Dlaczego warto mieć przy sobie jednorazowe rękawiczki i ustnik? Na te i wiele innych pytań odpowiedział Entuzjastom Świata Łukasz Ziemba, ratownik medyczny z wieloletnim doświadczeniem.

O zdrowotnych właściwościach ziół, owoców oraz warzyw przy małej czarnej i czymś słodkim z kolei opowiedziała studentom Hildegarnia by Zielarka od 7 boleści, czyli Aneta Grzelka. Zabrała ze sobą różne rośliny z własnego ogródka, aby pokazać, jak i do czego można je na co dzień używać. Zachęcała również do tego, aby korzystać z tych dobrodziejstw natury nie tylko w kuchni, ale także na różne schorzenia czy profilaktycznie. Podarowała też własnej roboty peelingi ziołowe do rąk i nóg.

Ta część spotkania odbyła się w ramach projektu „Ksiąscy seniorzy aktywizują kulturalnie” – serii spotkań zaplanowanych pod hasłem: „Spotkajmy się przy kawie z…”. Projekt „Ksiąscy seniorzy aktywizują kulturalnie” dofinansowany jest w ramach Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Jest to inicjatywa Uniwersytetu Entuzjastów Świata w partnerstwie z Centrum Kultury Książ Wlkp.