Argentyna na ludową nutę

Administrator 23 października 2019

Nostalgia, smutek, radość, nuta romantyzmu przeplatały się w czasie kameralnego koncertu „Todo Cambia”, który odbył się 23 października w Ceglarni w Jarosławkach. To kolejny wspólny projekt, zrealizowany przez Centrum Kultury Książ Wlkp. oraz Evę Rufo, utalentowaną artystkę, która wcieliła się w rolę reżysera, śpiewaczki oraz aktorki. Razem z Julią Mikołajczak (śpiew) oraz Romanem Rauhutem (gitara) stworzyli niezwykły tercet wykonujący utwory argentyńskiej pisarki Mercedes Sosa (tłumaczenie tekstów – Aleksandra i Wiktor Kwinta). Zarówno ją samą, jak i jej repertuar zna cała Ameryka Łacińska. Od swoich wielbicieli otrzymała przydomek “La Negra” (Czarna). Była przedstawicielką nurtu “Nueva Canción Latinoamericana”.

W jej repertuarze znajdują się przede wszystkim pieśni ludowe. Sosa wykonywała utwory chilijskiej pieśniarka Violety Parra i argentyńskiego autora tekstów i kompozytora Atahualupy Yupanqui. Śpiewała o miłości i rewolucji, o rozpaczy ludzi pogrążonych w biedzie i o wolności. Jej głos uznawany jest za najwspanialszy głos Ameryki Południowej, przesiąknięty trudnym do opisania smutkiem, a z drugiej strony niosącym energię do życia. La Negra miała moc, która poruszała i podnosiła na duchu. Jej pieśni stały się hymnami, a ona sama została legendą.

Ten właśnie klimat można było poczuć podczas środowego koncertu, który był realizacja hiszpańsko-polskiego projektu „Todo Cambia”, mającego swoją premierę 19 grudnia 2014 roku w Teatrze Ósmego Dnia w Poznaniu.

image_pdfPobierz stronęimage_printDrukuj stronę
Skip to content