Wieczór w towarzystwie Dam i Huzarów

Administrator 21 października 2021

O tym, jak pewnego dnia kilka lat temu Ewa Biały z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Z muzyką do ludzi” zapukała do drzwi Centrum Kultury Książ Wlkp. z pomysłem opery w strażnicy, jak zając z Wrocławia musiał się „namyślić”, aby zagrać 4 sekundy w „Hecy, czyli polowaniu na zająca”, jak suchy lód potrzebny do „Dydony i Eneasza” dymił podczas przewożenia go prywatnym samochodem do Ceglarni, jak w jedną długą noc powstała papierowa suknia głównej bohaterki „Pimpinone” – te i wiele innych historii można było posłuchać podczas wydarzenia „Kultura w stodole” odbywającego się 20.10 w Ceglarni w Jarosławkach. Było ono połączeniem spotkania i rozmów z artystami przy kawie i słodkim o poprzednich przedsięwzięciach operowych realizowanych przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie „Z muzyką do ludzi” oraz Centrum Kultury Książ Wlkp. z wystawieniem opery Łucjana Kamińskiego „Damy i Huzary” na podstawie słynnej komedii Aleksandra Fredry.

Podczas uchylania kulis produkcji i reżyserii wyszło na jaw m.in. że Anna Budzyńska jest prawnuczką Aleksandra Fredry. Kiedy więc dostała zaproszenie do udziału w tym operowym przedsięwzięciu, bardzo się ucieszyła i bez wahania przyjęła rolę Zofii.

W tym roku opera miała nieco inny wymiar niż w poprzednich edycjach. W rolę aktorów wcielili się członkowie Amatorskiej Kompanii Teatralnej ze Śremu, a sztuka teatralna miał charakter prób do… spektaklu. Z kolei te przeplatane były filmikami, na których widzowie mogli zobaczyć (częściowo znane już z poprzednich przedsięwzięć) operowe twarze i głosy: Katarzyny Hołysz, Anny Budzyńskiej, Andrzeja Ogórkiewicza, Tomasza Raczkiewicza oraz posłuchać gry Jana Barańskiego na fortepianie.

Projekt był współfinansowany z Samorządu Województwa Wielkopolskiego.