Wolność w spódnicy zapisana

Administrator 26 września 2023

Unia Gospodarcza Regionu Śremskiego – Śremski Ośrodek Wspierania Małej Przedsiębiorczości oraz Centrum Kultury Książ Wlkp. serdecznie zapraszają Wielkopolanki na warsztat edukacyjny pt.: „Wolność w spódnicy zapisana” – 21 października 2023 r., początek godz. 11.00, miejsce: Centrum Kultury Książ Wlkp., 63-130 Książ Wlkp., ul. Zakrzewska 15.

„Wolność w spódnicy zapisana” to zajęcia z performatywnego szycia patchworkowych Spódnic Wolności/Skirt of Life. Symbolu kobiecej solidarności stworzonego po II Wojnie Światowej przez holenderską aktywistkę Mies Boissevain-van Lennep.

Celem warsztatów jest retrospekcja i przypomnienie kobiet, które odegrały ważną rolę
w indywidualnych losach uczestniczek warsztatów. Proces, polega na przeniesieniu na tkaninę przeżyć, refleksji, ważnych momentów w życiu kobiet, scaleniu ich w jedną opowieść. Efektem warsztatów będzie stworzenie patchworkowej spódnicy – indywidualnie i ręcznie wykonanej przez każdą z uczestniczek.

Patchworkowe spódnice, z pozszywanych z sobą skrawków nowych materiałów symbolizują jedność w różnorodności. Łaty kolorowych materiałów naszywane na starą spódnicę to budowanie nowej jakości z poszanowaniem wytworów przeszłości, proces włączający, uznający istnienie różnorodnych podmiotów. Uczestniczki poprzez tkaninę ukażą swoją drogę dochodzenia do ich “Wolności” na poziomie społecznym i indywidualnym. Będzie to również opowieść uczestniczek o kobietach z ich kręgów społecznych, które miały na nie istotny wpływ. Patchwork symbol kobiecej solidarności, ale też wolności (nawiązanie także do efektu jaki przyniosła Wielkopolska praca organiczna).

Tematyka warsztatów:

1. Zapoznanie z ideą Spódnic Wolności/Skirt Of Life.

2. Stworzenie koncepcji własnej spódnicy. Budowanie opowieści.

3. Technikalia. Projekt patchworku.

4. Metody naszywania i łączenia skrawków materiału.

5. Archiwum Skirt of Life. Zostaw po sobie ślad.

W tym celu każda z uczestniczek będzie zobowiązana do przygotowania się w domu w tym zakresie, odpowiadając sobie na kilka pytań o to jakie:

1. Jakie tkaniny, materiały, tekstylia są ważne i symbolizują kluczowe wydarzenia w Twoim życiu? Jakimi materiałami otaczały się bliskie Ci kobiety?

2. Daty, słowa, symbole, które chcesz wyszyć na tkaninie?

3. Korzenie? Z czego wyrastasz, co Cię buduje, co jest dla Ciebie ważne?

4. Mentorki? Ważne kobiety w Twoim otoczeniu lub w rodzinie, jaki przekaz międzypokoleniowy przekazały, a co dalej można zatrzymać dla siebie i  przekazać dalej światu…?

Zachęcamy również do przyniesienia materiałów: spódnic, skrawków materiałów nawiązujących do kobiet, które były / są ważne w naszym życiu, ozdoby, itp. Podczas zajęć będą również dostępne materiały, które zapewnią prowadzące warsztat.

Z wykonanych prac – spódnic i opowieści uczestniczek powstaną indywidualne pocztówki, które wraz z spódnicami zostaną zaprezentowane podczas święta Niepodległości w Książu Wlkp.

Z przyniesionych materiałów, spódnic i innych dodatków powstaną indywidualne spódnice wolności
z osobistymi herstoriami kobiet – uczestniczek warsztatów. Następnie zostaną wykonane pocztówki prezentujące poszczególne spódnice i ich autorki – ich osobiste opowiadania.

Warsztat poprowadzą kobiety – kolektyw Spódnica Wolności/ Skirt of Life złożony z trio: Krystyna Lipka-Czajkowska – artystka plastyczka, Julia Kromolnicka – projektantka mody zrównoważonej i Katarzyna Wala – animatorki kultury, założycielka Bloomerki – grupy rekonstrukcji herstorycznej.

Kontakt i zapisy:

Centrum Kultury Książ Wlkp.: tel. 504 807 685.

Unia Gospodarcza Regionu Śremskiego – Śremski Ośrodek Wspierania Małej Przedsiębiorczości, ul. Okulickiego 3, 63-100 Śrem (biuro czynne od poniedziałku do piątku,
w godzinach od 8.00 do 16.00), tel. 61 28 32 704, e-mail: unia@srem.com.pl, formularz zgłoszenia on-line dostępny wraz z ogłoszeniem o warsztatach na stronie www.unia.srem.com.pl/pl/turystyka

Warsztat edukacyjny jest realizowany w ramach zadania publicznego pt.: „Sukces kobiecy dawniej i dziś”.

Projekt jest współfinansowany przez:

Skip to content