123. rocznica urodzin Maksymiliana Cygalskiego

Administrator 17 września 2023

Maksymilian Cygalski urodził się 17 września 1900 roku w jednej z miejscowości w naszej Gminie – w Zaworach. W swoim krótkim – niespełna 40-letnim – życiu zapisał się w historii kraju jako obrońca Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsk w czasie II wojny światowej oraz jako Powstaniec Wielkopolski i Śląski.

Chcąc upamiętnić 123. rocznicę Jego urodzin członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Śremskiej wspólnie ze społecznością Gminy Książ Wlkp. spotkają się w poniedziałek, 18 września w Zaworach. Uroczystość rozpocznie o godzinie 11.20 przy kamieniu poświęconym Bohaterowi, znajdującemu się przy miejscowej leśniczówce. Tam zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze. Tego dnia nie zabraknie okolicznościowych wystąpień, tematycznego montażu słowno- muzycznego w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej imienia Emilii Sczanieckiej w Konarzycach oraz poczęstunku przygotowanego przez Nadleśnictwo Piaski – Leśnictwo Zawory.

Warto wspomnieć, że uczniowie Zespołu Szkół Politechnicznych w Śremie, tradycyjnie dotrą na miejsce rowerami. W podobny sposób do Zawór dostaną się przedstawiciele Szkoły Podstawowej z Chwałkowa Kościelnego oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej znajdującej się w sąsiedniej miejscowości, to jest w Konarzycach. Tradycyjnie też – z uwagi na weekend poprzedzający poniedziałkowe spotkanie poświęcony sprzątaniu – uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Chrząstowie zanim dotrą na spotkanie, wspólnie z przedstawicielami ksiąskiego samorządu posprzątają okoliczny las i znajdującą się w nim ścieżkę przyrodniczo – edukacyjną Leśnictwa Zawory.

Szczegóły dotyczące porządkowania lasu dostępne są u koordynatora akcji – Podinspektora ds. ochrony środowiska i gospodarki wodnej, Natalii Praczyk (telefon 61 22 28 001 wewnętrzny 33).

Tymczasem wszystkich Państwa, którzy chcą przyłączyć się do obchodów poświęconych Maksymilianowi Cygalskiemu, zapraszamy w najbliższy poniedziałek do Zawór.

Fot. pocztówka według projektu Eluty Kidackiej wydanej przez Pocztę Polską S.A. z inicjatywy Gminy Książ Wlkp. w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Info. portal gminny ksiaz-wlkp.pl

image_pdfPobierz stronęimage_printDrukuj stronę
Skip to content