77. rocznica tragicznych wydarzeń z 1939 r.

Administrator 25 października 2016

Rocznicowe obchody upamiętniające mord dokonany na Polakach w 1939 r. w Książu Wlkp. odbyły się w minioną niedzielę.

W trzech częściach będących całością uroczystości tj. mszy św., oddaniu hołdu zamordowanym w miejscu ich rozstrzelania oraz zapaleniu zniczy przy ich mogile, udział wzięli mieszkańcy, orkiestra dęta z mażoretkami, 6. Batalion Dowodzenia Sił Powietrznych ze Śremu, poczty sztandarowe i delegacje, władze samorządowe z Dolska i Książa Wlkp., uczniowie i dyrektorzy placówek oświatowych z obu gmin, Grupa Rekonstrukcyjna Kosynierów oraz rodziny osób rozstrzelanych w październiku 1939 r.

Przemówienie Burmistrza Książa Wlkp. Teofila Marciniaka przeniosło zebranych do końca lata i początku jesieni 1939 r., kiedy to trwało jeszcze zwyczajne życie w naszym miasteczku i nic nie zapowiadało wojennej tragedii.

Podczas składania kwiatów pod pomnikiem na rynku wysłuchaliśmy mini koncertu wokalno-gitarowego w wykonaniu Aleksandry Wrotyńskiej i Jacka Golimowskiego.

Na cmentarzu, przy mogile pomordowanych, ppor. Artur Dyba odczytał Apel Poległych, kompania honorowa oddała salwę honorową, ksiądz proboszcz Andrzej Dolski zainicjował modlitwę, a obecni na cmentarzu zapalali znicze.

Relację zdjęciową będzie można też zobaczyć na stronie: http://poznan.ipn.gov.pl, ponieważ wzięliśmy udział w ósmej edycji akcji Zapal Znicz Pamięci organizowanej przez IPN z Poznania.

image_pdfPobierz stronęimage_printDrukuj stronę
Skip to content