84. rocznica egzekucji na ksiąskim rynku
Padający w niedzielę (22.10) deszcz sprawił, że tegoroczne uroczyste obchody 84. rocznicy rozstrzelania 17. niewinnych obywateli ziemi ksiąskiej i dolskiej odbyły się w nieco innej formule. Rozpoczęła je tradycyjnie msza św. w kościele pw. NMP Wniebowziętej i św. Mikołaja w Książu Wlkp. w intencji Rozstrzelanych i M. Cygalskiego połączona z koncertem Chóru Consensus. W trakcie jej trwania o wybuchu II wojny światowej oraz tragicznym dniu 20.10.1939 r. opowiedział w swoim przemówieniu również burmistrz Teofil Marciniak. Następnie wszyscy uczestnicy, w tym m.in. poczty sztandarowe i zaroszeni goście przemaszerowali na rynek w asyście kompanii honorowej 6. batalionu dowodzenia Sił Powietrznych. Tam Mariola Kaźmierczak, dyrektor Centrum Kultury oficjalnie rozpoczęła uroczystość, podczas której złożono hołd „Niewinnie straconym” poprzez odczytanie Apelu Pamięci oraz oddanie salwy honorowej.
Tym razem równie tradycyjne zapalenie zniczy przy zbiorowej mogile Rozstrzelanych na ksiąskim cmentarzu odbyło się w indywidualnym zakresie.
Niezwykle miłą niespodzianką podczas tych obchodów było przekazanie przez wnuka rozstrzelanego 1939 r. Stefana Doerffera pana Tomasza Górskiego albumu dotyczącego pierwszych obchodów egzekucji, jaka miała miejsce na ksiąskim rynku z 1945 r.
Oprócz tego Mariola Kaźmierczak przypomniała o trwającej XV edycji akcji medialno-edukacyjnej „Zapal znicz pamięci” organizowanej przez IPN, zachęcającej do wspólnego uczczenia pamięci o przedstawicielach polskich warstw przywódczych, którzy zostali zamordowani przez Niemców w ludobójczych akcjach na terenach II RP wcielonych w 1939 r. do III Rzeszy: w Wielkopolsce, regionie łódzkim, na Pomorzu Gdańskim, Kujawach i Górnym Śląsku.