Popełniłem ponad 30 książek w swoim życiu, czyli Krzysztof Daukszewicz w cyklu „Czytanie może być męskie”

Administrator 15 listopada 2022

Niedzielne (13.11.) spotkanie z cyklu „Czytanie może być męskie” w Ceglarni w Jarosławkach zaczęło się anegdotycznie. Jego bohater Krzysztof Daukszewicz z charakterystyczną dla siebie autoironią opowiedział żart – rozmowę dwóch mężczyzn: „Widziałem tu bobra… – mówi jeden. – Nie, to tylko Daukszewicz jechał na rowerze – odpowiedział drugi”. Już tym powitaniem wprawił w śmiech blisko 140 osób, które przyszły na spotkanie ze znanym satyrykiem, artystą kabaretowym, felietonistą, poetą, autorem tekstów, piosenkarzem, gitarzystą i kompozytorem w jednej osobie, a od 2005 r. stałym gościem programu publicystyczno-satyrycznego „Szkło kontaktowe”. Sytuacji, w których swoimi tekstami doprowadził publiczność do łez, było jeszcze wiele ?.

Chciałem mieć swoją trylogię jak Sienkiewicz

– Mnie powinni pytać, dlaczego pisanie jest męskie – żartował. – Sam popełniłem w swoim życiu ponad trzydzieści książek, w tym trzy o menelach. Bo chciałem mieć swoją trylogię. Sienkiewicz miał swoją, dlaczego Daukszewicz nie może?

Przyznał, że po koncertach i występach przychodzą do niego ludzie i opowiadają swoje historie o menelach i inne, które potem stają się inspiracją do napisania kolejnej książki. W humorystyczny sposób opowiedział o tym, jak to jest być „sławnym”. Rozbawił publiczność m.in. zasłyszanymi cytatami w stylu: „A kto to ten Daukszewicz?”, „A to Daukszewicz był? A nie wygląda” i innymi.

Sam czyta od najmłodszych lat i bywał już jako kilkulatek stałym bywalcem księgarni. Jak zdradził w wywiadach dziennikarskich – uwielbia książki Melchiora Wańkowicza. Przeżył również wielką fascynację „Winnetou” – książka ta znalazła się na liście jednych z pierwszych przez niego przeczytanych tytułów. 

Owacje na stojąco

Znany i lubiany Krzysztof Daukszewicz zaśpiewał kilka z wielu napisanych i skomponowanych przez siebie piosenek. Podbił serca widowni na tyle, że podziękowała mu owacjami na stojąco ? i konieczny był bis. A po występie ustawiła się ogromna kolejka osób, które chciały kupić jego książek, zdobyć pamiątkowy autograf i wspólną fotografię. ?

Projekt „Różne oblicza czytelnika – działania edukacyjne dla nieaktywnych grup czytelników w gminie Książ Wlkp.” realizowany przez Centrum Kultury Książ Wlkp. dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Skip to content