O arcybiskupie z Sebastianowa i… bitwie o Książ

Piątkowe (26.04) spotkanie w ksiąskiej bibliotece „Z perspektywy abpa Baraniaka” było niezwykle ciekawą podróżą w czasie. Jego uczestnicy podążali losami abpa Antoniego Baraniaka urodzonego w Sebastianowie 120 lat temu. Dlatego 2024 jest rokiem wyjątkowym, poświęconym tej niezwykłej i niezłomnej postaci. O związkach duchownego z rodzinnym Sebastianowem i okolicami opowiedział Tomasz Jankowski z Wirtualnej Izby Regionalne Gminy Książ Wlkp. Mimo iż arcybiskup przebywał tu krótko, to jednak wracał, jak tylko było to możliwe, do lokalnej parafii. Tomasz Jankowski przedstawił także ogólną sylwetkę Antoniego Baraniaka oraz jego działania na rzecz wolnej Ojczyzny. Dodatkowo każdy z uczestników otrzymał okazjonalną broszurę poświęconą księdzu.
Zarówno spotkanie, jak i wydawnictwo były częścią projektu „Ksiąscy Patroni 2024 w gazecie, na wystawie i fotografii” realizowanego przez Uniwersytet Entuzjastów Świata, a dofinansowanego z budżetu Gminy Książ Wlkp. Oprócz prelekcji pod hasłem „Antoni Baraniak – arcybiskup z Sebastianowa” i broszury Wirtualna Izba Regionalna Gminy Książ Wlkp. zajęła się również opracowaniem graficznym i merytorycznym wystawy pt. „Antoni Baraniak w swojej Małej Ojczyźnie”. Podczas piątkowego spotkania odbyła się jej premiera. Na 10 planszach znajdują się zdjęcia z różnych wydarzeń i miejsc związanych z tym Ksiąskim Patronem 2024 roku.
Część tego spotkania poświęcona była również 176. rocznicy bitwy o Książ przypadającej 29.04. Tomasz Jankowski odczytał m.in. wspomnienia jednego z uczestników tego wydarzenia. Zdradził również, że zanim ksiąskie Mogiły powstańcze przybrały ówczesny wygląd, istniały inne plany zagospodarowania tego terenu. Pomysły były różne, ostatecznie jednak – ze względu na ograniczone fundusze – stanęło na ogrodzeniu zbiorowej mogiły uczestników bitwy o Książ i upiększeniu przestrzeni wokół niej zielenią. Wspomniał też, że przed aktualnym pomnikiem poświęconym bohaterom Wiosny Ludów, pojawiły się 3 inne projekty.
Była to również okazja, aby zakupić okolicznościowe kartki z wizerunkami „Ksiąskich Patronów 2024” wydanych wspólnie z Pocztą Polską przez Centrum Kultury Książ Wlkp. i Gminę Książ Wlkp. oraz magnesy i uzyskać odbitkę specjalnego datownika.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Wojewoda Wielkopolska i Starosta Śremski.




























