Piknikowaliśmy europejsko w Kołacinie

Administrator 27 maja 2024

To wydarzenie planowo miało odbyć się przy stawie w Kołacinie. 😊 Jednak burzowa pogoda sprawiła, że jego uczestnicy musieli przenieść się do świetlicy przy pszczelarskiej ścieżce przyrodniczo – edukacyjnej „Plaster miodu” w Kołacinie. W tym pikniku poprowadzonym przez dyrektor Centrum Kultury Mariolę Kaźmierczak, udział wzięli m.in. burmistrz Teofil Marciniak, jego zastępca – Mirela Grześkowiak oraz członkowie Uniwersytetu Entuzjastów Świata,

20 lat w Unii Europejskiej

Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo. Jakiś czas temu poddano je rewitalizacji ze środków unijnych w ramach projektu pt. „Zachowanie dziedzictwa przyrodniczo-krajobrazowego poprzez zagospodarowanie terenu wokół stawu i założenie skansenu uli wokół stawu” realizowanego przez ksiąską gminę. Było to więc świetne nawiązanie do tegorocznych obchodów 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. Stąd też podczas spotkania zorganizowano quiz wiedzy o UE, który wygrała Bogumiła Andrzejczak.

O pszczołach

W związku z obchodzonym 20 maja Światowym Dniem Pszczół leśniczy Sylwia Kaczmarek z Leśnictwo Zawory – Nadleśnictwa Piaski opowiedziała o tym, jaką odgrywają one role w lesie. Do tej tematyki nawiązała swoim… wyglądem sołtys Kołacina Grażyna Piechocka. 😊 Razem z nią pojawił się kolejny gość – pszczelarz Stanisław Rodziak z pokazową ramką z pszczołami. Zasypany został mnóstwem pytań dotyczących miododajnych owadów. 😉 

Warto również dodać, że w Kołacinie odrestaurowywana jest pasieka złożona ze starych uli.

Sprawdzanie roczne, absolutorium i… kolejny rok działania UEŚ

Rok 2023 był trzecim rokiem działalności Stowarzyszenia „Uniwersytet Entuzjastów Świata”. Jego szeregi zasilają wciąż nowi członkowie, a na koniec roku minionego roku zapisanych było 170 osób (o 58 więcej niż w 2022 r.). Anna Kaczmarek, prezes UEŚ w swoim sprawozdaniu wspomniała, że w 2023 r. zorganizowano 38 spotkań, które były współfinansowane ze środków Centrum Kultury. Z ciekawostek 😉) – mnożąc spotkania razy ilość osób, które wzięły udział mamy 1325 obecności na spotkaniach (dla porównania w poprzednim roku było to 616 obecności).

Studenci byli na 3 wycieczkach:

  • do Pałacu Prezydenckiego, gdzie spotkali się z Panią Prezydentową Agatą Kornhauser-Dudą oraz zwiedzili Muzeum Polin,
  • na Festiwalu Kwiatów w Zamku Książ i we Wrocławiu,
  • w Łodzi.

Oprócz tego członkowie UEŚ uczestniczyli w różnych spotkaniach – wykładach z udziałem Tomasza Jankowskiego o Powstaniu Wielkopolskim w regionie, o historii opowiadali nam także Katarzyna Gwincińska, Bohdan Kaczmarek i Tomasz Cieślak. Z kolei tematy wojskowości przybliżał gen. Roman Polko, a swoich podróżach opowiadał dwa razy śremski dziennikarz Bartosz Klimczuk.

Oprócz tego studenci byli kilka razy w kinie, na przedstawieniach teatralnych oraz koncertach, w tym z okazji 15-lecia chóru Consensus.

Dzięki 4.000 zł pozyskanym ze Stowarzyszenia Lider Zielonej Wielkopolski udało się zorganizować spotkania i warsztaty rękodzielnicze oraz florystyczne „Ksiąscy seniorzy aktywizują kulturalnie – cykl spotkań i warsztatów międzypokoleniowych”. Za ten projekt w ramach programu „Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju Województwa Wielkopolskiego” UEŚ otrzymał od Marszałka Województwa Wielkopolskiego nagrodę w wysokości 8.000 zł.

Zarząd stowarzyszenia otrzymał absolutorium za 2023 r. oraz przyjęto zmiany w statucie.

KGW Kołacin przygotowało dla wszystkich uczestników spotkania kawę i pyszne ciasto oraz grillowaną kiełbasę.

Fot. Tomasz Barylski/Tygodnik Śremski

Fot. Centrum Kultury

image_pdfPobierz stronęimage_printDrukuj stronę
Skip to content