Byliśmy na koncercie zaduszkowym w Teatrze Muzycznym w Poznaniu

Administrator 28 października 2021

Po raz kolejny poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej wspólnie z Teatrem Muzycznym w Poznaniu zorganizowali „Koncert Zaduszkowy – W tonacji życia. Piosenki Johna Bucchino”. Był on podsumowaniem XIII akcji medialno-edukacyjnej „Zapal znicz pamięci” organizowanej przez IPN oraz okazją do oddania hołdu pamięci polskim bohaterom II wojny światowej i ofiarom gestapo. Teatr Muzyczny nie został wybrany przypadkowo na miejsce organizacji tego wydarzenia. Gmach ten w czasie drugiej wojny światowej był siedzibą Gestapo, niemieckiej tajnej policji państwowej.

Zaproszenie na koncert otrzymało Centrum Kultury Książ Wlkp., którego zespół wraz z członkami stowarzyszenia Uniwersytetu Entuzjastów Świata, udał się w środowy wieczór (27 października) do Poznania.

Zanim jednak na scenie pojawili się artyści, gości powitał Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu. O tegorocznej akcji „Zapal znicz pamięć” oraz działaniach związanych z odkrywaniem kolejnych miejsc, gdzie ginęli bohaterowie z dawnych ziem wcielonych do III Rzeszy, opowiedzieli Rafał Reczek, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu oraz Marta Szczesiak-Ślusarek, Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu.

Następnie uczestnicy koncertu usłyszeli piosenki Johna Bucchino o uniwersalnym przesłaniu, opowiadające m.in. o miłości, samotności, radości, tęsknocie, wierze i spełnieniu. Wykonali je: Anna Lasota, Wojciech Daniel, Anna Federowicz, Łukasz Kocur oraz Maciej Pawlak. Artystom towarzyszyli w tle tancerze: Mateusz Adamczyk oraz Paula Goerlich. O oprawę muzyczną zadbali: Jakub Kraszewski (fortepian) i Kuba Marciniak (saksofon), a całość wyreżyserował Radosław Elis.

Po koncercie wszyscy jego uczestnicy zapalili symboliczny znicz pamięci pod tablicami upamiętniającymi osoby, które zginęły w czasie II wojny światowej, znajdujące się na budynku Teatru Muzycznego.  

image_pdfPobierz stronęimage_printDrukuj stronę
Skip to content