Grupa Rekonstrukcyjna „KOSYNIERZY”

Event Date:
Start at 12:00 AM
1 października, 2020 - 1 października, 2030
E-Mail
city@vox.com.ua
thegov@gmail.com

GRUPA REKONSTRUKCYJNA „KOSYNIERZY z KSIĄŻA” Dowódca: Mariusz Wojciechowski

Grupa Rekonstrukcyjna “Kosynierzy z Książa” powstała przy Centrum Kultury Książ Wlkp. w 2014 roku. Jest jedyną grupą w powiecie śremskim nawiązującą do wydarzeń historycznych, zwłaszcza tak odległych.

Członkowie grupy prezentują uczestnikom imprez historycznych i patriotycznych kopie ubiorów oraz wyposażenia kosynierów broniących Książa przed wojskiem pruskim w 1848 r. Na ich umundurowanie składają się sukmany, koszule, spodnie, pasy, rogatywki, buty i repliki kos bojowych.

Grupa jest przeszkolona pod kątem komend. Pełni warty honorowe w miejscach pamięci oraz w kościołach w naszym mieście podczas obchodów rocznic związanych z Wiosną Ludów 1848 r., Świętem Niepodległości i tragicznymi wydarzeniami z października 1939 r. Bierze udział w przemarszach i defiladach. Prezentuje się podczas zjazdów grup rekonstrukcyjnych. Przyjmuje zaproszenia, by uświetniać uroczystości w innych miastach Wielkopolski.

Zapewnia promocję naszemu miastu i przybliża sylwetki kosynierów, którzy w XIX w. odważnie stawali do nierównej walki z wrogiem, wyposażeni nieporównywalnie gorzej: tylko  w kosy gospodarcze przerobione na bojowe.

Skład osobowy grupy zmienia się z przyczyn życiowych. Dlatego, z racji tego, że dysponujemy ośmioma kompletami mundurów, zapraszamy zainteresowanych mężczyzn do wcielenia się w sylwetki polskich kosynierów. W każdej chwili można dołączyć do tego grona. 

Szczegółowe informacje – Centrum Kultury Książ Wlkp. 61 28 22 616

Skip to content