Gimnazjaliści z Książa Wlkp. w projekcie “Urząd od podszewki”

Administrator 14 grudnia 2016

Od września 2016 roku uczniowie Gimnazjum im. Dr. Maksymiliana Krybusa w Książu Wlkp. realizują przy współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej ogólnopolski program Młody Obywatel, którego celem jest promowanie wiedzy na temat społeczności lokalnej oraz pokazanie sposobów, dzięki którym młodzi ludzie mogą aktywnie działać w swoim najbliższym otoczeniu. Uczniowie realizują pod opieką Anny Tomczak i Teresy Janasik projekt Urząd od podszewki, czyli wnikliwe zapoznanie się z funkcjonowaniem dowolnych instytucji na terenie Książa Wielkopolskiego oraz ich otwarcie dla mieszkańców i ich potrzeb.

W piątek 9 grudnia bieżącego roku uczniowie gimnazjum realizujący ten projekt pod opieką Anny Tomczak odwiedzili Bibliotekę Publiczną w Książu Wlkp. oraz Izbę Regionalną Gminy Książ Wlkp., gdzie oprowadzająca Małgorzata Porażewska poinformowała ich, że biblioteka jest miejscem publicznym i panują tu jasno określone zasady społeczne. Motywacjami do wizyty w bibliotece mogą być możliwość wypożyczenia ciekawej książki, filmu czy audiobooka, okazja do skorzystania z Internetu lub zagrania w ulubioną grę komputerową.

W Izbie Regionalnej uczniowie mieli możliwość obejrzenia wystawy fotograficznej pt. „Dziecko w obiektywie fotografów”. Zdjęcia powstały w ramach IX-go Międzynarodowego Biennale Fotografii Artystycznej „Dziecko”, realizowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, ukazujące życie dzieci w różnych zakątkach świata. Sfotografowane dzieci, które pomimo ciężkich doświadczeń, których z pewnością niejeden dorosły nie mógłby udźwignąć, patrzą
z nadzieją w przyszłość. Młodzież mogła zobaczyć jak żyją i radzą sobie dzieci w trudnej rzeczywistości, w której przyszło im żyć. Każde z przedstawionych zdjęć, to historia konkretnego dziecka, jego dzieciństwo, marzenia i pragnienia. Każde zdjęcie jest tak niezwykłe, jak dziecko na nim uwiecznione. Wystawa prezentuje też zdjęcia dzieci z ksiąskiego przedszkola, które omówiła ich autorka, Małgorzata Porażewska.

Autor tekstu: Anna Tomczak