Historia, edukacja i kultura w Forcie VII w Poznaniu

Administrator 16 października 2019

W związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej i 12 października w Forcie VII w Poznaniu, w więzieniu śledczym poznańskiego gestapo Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu/Biuro Edukacji Narodowej zorganizował III Wielkopolskie Forum Pamięci Narodowej.  Spotkaniu towarzyszyło hasło: „Wielkopolska 1939-1945. Pamięć i edukacja”. Forum było miejscem wymiany poglądów i źródłem wiedzy, a udział w nim wzięła m.in.  ekipa z Książa Wlkp., składająca się m.in. z członków Uniwersytetu Entuzjastów Świata, uczniów i nauczycieli szkół podstawowych z Książa Wlkp., Konarzyc i Chwałkowa Kościelnego.

Współgospodarzem całodniowego Forum było Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. Impreza zorganizowana została terenie Muzeum Martyrologii Wielkopolan. W Forcie VII w Poznaniu 80 lat temu utworzono pierwszy obóz koncentracyjny na ziemiach polskich – Konzentrationslager Posen.

Panele dyskusyjne poświęcone były wątkom związanym ze zbrodniami niemieckimi, udostępniono także materiały archiwalne dotyczących okupacji niemieckiej z polskich instytucji. Omówiono m.in. kwestie martyrologii więźniów Fortu VII i życie codzienne w ówczesnej Wielkopolsce.

Na zakończenie Forum Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, TVP3 Poznań oraz Fundacja Wspierania Kultury – Our [PL]ace Foundation zaprosili wszystkich uczestników na spektakl interdyscyplinarny „Noc i mgła”. W scenerii Fortu VII miał miejsce projekt artystyczny i edukacyjny, łączący muzykę, słowa, choreografie i światło. jego uczestnicy poprowadzeni zostali przez teren byłego obozu koncentracyjnego przez tancerzy i statystów, tworzących tzw. obrazy ruchowe. W warstwie dźwiękowej pojawiły się nie tylko muzyczne utwory, ale także odgłosy skrzypienia drzwi, chrobotu zamków, zamykanych krat i inne, które towarzyszyły na co dzień więźniom Fortu VII. Dlatego widzowie mogli „wejść” częściowo w naturalistyczną scenerię dźwiękową obozu koncentracyjnego. Wysłuchali także fragmentów twórczości obozowej: wspomnień, listów i utworów poetyckich.

A tu można obejrzeć relacje TVP3 Poznań z tego wydarzenia:

https://poznan.tvp.pl/44815990/12102019-godz1830

 

https://poznan.tvp.pl/44826329/12102019-godz2130

image_pdfPobierz stronęimage_printDrukuj stronę
Skip to content