Pokoleniowe spotkanie z rodzinami rozstrzelanych

Administrator 22 października 2019

Wieczór pełen emocji, wzruszeń, historycznych faktów, wojennej piosenki i pysznego ciasta domowej roboty – tak można podsumować pokoleniowe spotkanie, jakie miało miejsce 18 października w European Security Academy we Włościejewkach. Zorganizowało je Centrum Kultury Książ Wlkp. wraz z samorządem gminy Książ Wlkp. oraz Dolsk. Otworzyło ono cykl imprez, jakie poświęcone są w tym roku 80. rocznicy tragicznie rozstrzelanych obywateli obu gmin.

Najważniejszymi gośćmi tego dnia byli potomkowie ofiar, którzy wspominali swoich dzielnych przodków. Część historyczną i merytoryczną przygotował Tomasz Cieślak z Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu. To „zaprzyjaźniony” z ksiąską gminą politolog, historyk i regionalista, który ostatnie kilka miesięcy spędził na odkrywaniu nowych faktów, dokumentów i fotografii m.in. z tragicznego wydarzenia, jakie miało miejsce 20 października 1939 r. na ksiąskim rynku. Część z nich ujawnił w czasie prowadzonej przez siebie prezentacji.

Uczestnicy spotkania obejrzeli także fragment krótkometrażowego filmu „Świat moich wujków”, czyli sentymentalnej podróży reżysera Krzysztofa Magowskiego ze swoimi 80-letnimi wujkami. To obraz, w którym zdjęcia współczesne przeplatają się z archiwalnymi, nakręconymi przed 70 laty w tych samych miejscach przez jednego z nich – Stefana Doerffera.

W czasie przerwy na kawę uczestnicy spotkania mogli spróbować pysznych wypieków przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z Zakrzewic, Kiełczynka, Brzóstowni i Chrząstowa oraz obejrzeć dwie wystawy: „Niewinnie straceni…” przygotowaną przez Centrum Kultury Książ Wlkp. oraz „Zagłada wielkopolskich elit 1939” z INP w Poznaniu.

Spotkanie stało się okazją także do wspólnego śpiewania wojennych piosenek, które zaintonował Chór Consensus, a zaproszeni goście chętnie włączyli się swoimi głosami. Na zakończenie każdy otrzymał pamiątkowe publikacje związane z ofiarami niemieckiej operacji Tannenberg.

 

 

 

image_pdfPobierz stronęimage_printDrukuj stronę
Skip to content