I Patriotyczne Spotkanie Chóralne
“Leć Orle Biały”, “Bogu Rodzica”, “Gdzie są kwiaty z tamtych lat” to kilka pieśni patriotycznych, które można było usłyszeć podczas I Patriotycznego Spotkania Chóralnego, czyli imprezy zainicjowanej przez OSP Włościejewice-Ługi oraz Chór Consensus. Impreza została wsparta dotacją ze strony Gminy Książ Wlkp. oraz pod względem organizacyjnym przez Centrum Kultury Książ Wlkp. Udział w niej wzięło łącznie 7 chórów z terenu Wielkopolski, które zaprezentowały się w kilku utworach na scenie stworzonej w Słonecznym Dworze w Radoszkowie Drugim. Na pamiątkę każdy z chórów otrzymał drobny upominek.
I Patriotyczne Spotkanie Chóralne to jedna z imprez wpisujących się w tegoroczne obchody pod hasłem “Łączy nas pamięć”.
Kilka słów o występujących chórach:
ZESPÓŁ WOKALNY RETRO CAFE z Czerwonaka
Imię i nazwisko dyrygenta lub opiekuna grupy: REMIGIUSZ WOJCIECHOWSKI
Liczba członków zespołu: 20
Krótka historia osiągnięć chóru:
- 2010- ulubieniec publiczności IV festiwalu twórczości trzeciej młodości- POZNAŃ
- 2011- animator kultury gminy Czerwonak 2012. I miejsce w X festiwalu piosenki seniorów- SZAMOTUŁY
- 2012- I miejsce w regionalnym przeglądzie twórczości artystycznej seniorów – SOLEC KUJAWSKI
- 2012,2013,2016- I miejsce w powiatowym przeglądzie piosenki polskiej – KROTOSZYN
- 2016, 2018- finalista ogólnopolskiego przeglądu artystycznego Ruchu Seniorów „ARS” – WŁOCŁAWEK
- 2017- I miejsce w III wielkopolskich spotkaniach artystycznych seniorów „SAS” – PIŁA
- 2017- Złota Lira w I biesiadzie patriotycznej – GARBY
- 2018- II miejsce w międzynarodowych zmaganiach muzycznych seniorów – SZCZECIN
KOŁO ŚPIEWU im. FELIKSA NOWOWIEJSKIEGO z TARNOWA PODGÓRNEGO
Imię i nazwisko opiekuna grupy: Romualda Duda
Liczba członków zespołu: 31 (30)
Krótka historia osiągnięć koła śpiewu:
Koło śpiewu powstało w 1921 r. 6 lat później przybrało imię kompozytora – Feliksa Nowowiejskiego. Na nadaniu imienia był obecny sam kompozytor Feliks Nowowiejski. W ciągu 97 lat swojego istnienia chór stał się motorem wszystkich organizowanych imprez i uroczystości i zajmuje uznane miejsce na tle działalności kulturalnej. Jest organizatorem corocznych biesiad kolędowych, które odbywają się w Gminnym Ośrodku Kultury „Sezam”, przy współudziale mieszkańców, a także cyklicznych imprez pod nazwą jesienne święto pieśni z udziałem zaproszonych chórów. Chór koncertuje również podczas lokalnych uroczystości gminnych – Obchody Święta Niepodległości oraz święta 3 maja. Koło Śpiewu ma także w swoim dorobku występy zagraniczne m.in. w Niemczech, Czechach, Słowacji, na Węgrzech i na Litwie. Chór zgromadził wiele nagród i wyróżnień: Złota Maska Orfeusza oraz dwukrotnie Srebrna Maska Orfeusza w Wlk. Dniach Muzyki w Dusznikach Wlk., Złote Koło oraz Brązowe Koło w Wlk. Konfrontacjach Chóralnych w Kole, Srebrne Pasmo w Chóralnym Święcie Pieśni w Czempiniu, ponadto został odznaczony przez Polski Związek Chórów i Orkiestr Złotą Odznaką Honorową z Wieńcem Laurowym.
Największym sukcesem chóru jest udział w koncertach wielkiego dzieła Zbigniewa Małkowicza Pop Oratorium „Miłosierdzie Boże” oraz „Sancto”. Trwa to już od 2013 r. Wtedy to po raz pierwszy chórzyści zaśpiewali utwory kompozytora od słów św. Faustyny na Litwie (W Wilnie i Ejszyszkach). Potem były koncerty na terenie gminy (trzykrotnie w Lusowie), w Poznaniu, Kaliszu, Gniewie oraz Buku. Chór ma w swoim repertuarze pieśni patriotyczne, opracowania melodii ludowych polskich oraz innych narodów, utwory różnych stylów i okresów muzycznych, muzykę sakralną, w tym także kolędy, pieśni współczesne, okolicznościowe, biesiadne oraz popularne tematy filmowe. Prezesem chóru jest Romualda Duda, a dyrygentem Szczepan Tomczak.
Koło Śpiewu zachęca wszystkich, którzy chcieliby się włączyć do wspólnego śpiewu razem z nami. Gwarantujemy mile spędzony czas na próbach muzycznych dwa razy w tygodniu, jak również na atrakcyjnych wyjazdach chóralnych.
ZŁOTA JESIEŃ z Kostrzynia
Imię i nazwisko dyrygenta lub opiekuna grupy: Marek Rybak – Muzyk
Liczba członków zespołu: 15 (17)
Krótka historia osiągnięć chóru:
Zespół śpiewa od 40 lat. W swoim dorobku ma kilkadziesiąt dyplomów, pucharów, statuetek i innych odznaczeń i wyróżnień. A śpiewa pieśni patriotyczne, kościelne, ludowe, biesiadne, filmowe, operetkowe i inne. Lubią śpiewać i kochają to, co robią.
ZESPÓŁ WOKALNY „MELODIA” Z WŁOSZAKOWIC
Imię i nazwisko dyrygenta lub opiekuna grupy: Gabriela Janiszewska
Liczba członków zespołu: 23
Krótka historia osiągnięć chóru:
Zespól powstał w 1995 r. Dyrygentem zespołu jest Mariola Jagodzik, która została uhonorowana przyznanym przez Ministra kultury i dziedzictwa Narodowego medalem Zasłużony kulturze „Gloria Artis”, najwyższym resortowym odznaczeniem dla twórców i animatorów kultury.
Zespół wykonuje ambitny repertuar pieśni patriotycznych, biesiadnych i religijnych. W maju 2018 r. zespół zdobył wyróżnienie jako jedyny z Wielkopolski na ogólnopolskim II Festiwalu Seniorów w Toruniu organizowanym przez Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.
Zespół kultywuje muzykę Karola Kurpińskiego, który urodziła się we Włoszakowicach (1785-1857). Wybitny narodowy kompozytor, dyrygent i pedagog na przełomie klasycyzmu i romantyzmu. Był twórcą opery narodowej między innymi „Zabobon, czyli Krakowiacy i Górale”, a przede wszystkim nieśmiertelnej pieśni patriotycznej „Warszawianka – oto dziś dzień krwi i chwały”.
CHÓR „JUTRZENKA” Z BORKU WLKP.
Imię i nazwisko dyrygenta lub opiekuna grupy: Bronisław Szymczak, Prezes Kazimiera Szymczak
Liczba członków zespołu: 20 (21)
Krótka historia osiągnięć chóru:
Założony w 1892 r. przez księdza H.Brandowskiego. Odznaczony za zasługi: Złota Odznaka dla Kultury Polskiej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Złota Odznaka z Wieńcem Laurowym, udekorowano sztandar przez PZCHiO Warszawa oraz wszyscy członkowie są także odznaczeni od brązowych do złotych z brylantem też przez PZCHiO Warszawa.
Koło działa nieprzerwanie od 1945 r., uświetniając pieśnią różne uroczystości kościelne, świeckie oraz zjazdy kół śpiewanych.
CHÓR “CONSENSUS” Z KSIĄŻA WLKP.
Mieszany amatorski chór działa już od 8 lat (pierwszy dyrygent – Marcin Stróżyna, miejscowy organista), a od września 2017 r. znajduje się w strukturach Centrum Kultury. To połączenie sopranów, altów, tenorów i basów. Pod dyrygenturą Anity Szymanowskiej (od 2012 r.) wykonuje 3 i 4-głosowe utwory gospel, religijne, biesiadne, patriotyczne i rozrywkowe oraz kolędy. Potrafią, jako całość oraz indywidualnie, wyśpiewać utwory z różnych stron świata i w różnych gatunkach muzycznych. Nie obce są im na przykład włoskie „Acapulco” czy „Felicita”, francuskie „Que sera, sera”, czeski utwór „Malowany Dzbanku”, rosyjska „Katiusza”, o polskich utworach nie wspominając. Chór śpiewa podczas różnorodnych uroczystości kościelnych (odpusty parafialne, święta religijne), patriotycznych (rocznice – Wiosna Ludów, 19 października, 11 listopada itp.), lokalnych (festyny, Dni Książa, Dożynki). Zespół sam jest też organizatorem festynów plenerowych. Próby odbywają się w środy od godz. 18.30 do ok.20.00. Na początku każdej z nich chórzyści wykonują ćwiczenia rozśpiewujące (rozluźniające, oddechowe, artykulacyjne, wokalne) i doskonalą swój głos. Do chóru może wstąpić każdy – nie jest wymagana umiejętność czytania nut.
Instruktor Anita Szymanowska (tel. 696 634 311) – magister sztuki w specjalności: edukacja muzyczna; w 2012 roku ukończyła z wyróżnieniem stacjonarne studia magisterskie w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej. Wcześniej w tejże uczelni uzyskała także tytuł licencjata. Ukończyła również klasę saksofonu w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Jarocinie. W czerwcu 2017 roku ukończyła podyplomowe studia w zakresie Zintegrowanej edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej w Wielkopolskiej Wyższej Szkole Społeczno-Ekonomicznej w Środzie Wielkopolskiej. Posiada odpowiednie przygotowanie pedagogiczne oraz doświadczenie w pracy z dziećmi zarówno w wieku żłobkowym (1 – 3 lat), przedszkolnym, jak i szkolnym w zakresie zajęć umuzykalniających (rytmicznych, tanecznych, wokalnych). Od 2009 roku jest dyrygentem Dziecięcego Zespołu Wokalnego Triola z Książa Wielkopolskiego, a od maja 2012 roku ksiąskiego chóru Consensus. Potrafi grać na fortepianie, gitarze, saksofonie altowym i flecie prostym, jednak najbliższy jej sercu jest śpiew. Regularnie uczestniczy w różnorodnych warsztatach i konferencjach dotyczących edukacji muzycznej dziecka. Prywatnie mama 3,5-letniej Helenki i 1,5-rocznego Ignasia.