Kolejny kulturalny rok już za nami!

Administrator 18 grudnia 2023

A okazją, aby podsumować 2023 rok był Koncert bożonarodzeniowy, który odbył się 17 grudnia w hali sportowo-widowiskowej w Książu Wlkp. Wydarzenie cały czas przeplatały świąteczne piosenki i kolędy. W takim repertuarze zaprezentowali się uczestnicy Ogniska Muzycznego i Grajek-Śpiewajek oraz Chór Consensus. W tanecznych układach po raz pierwszy pokazały się uczestniczki nowych zajęć: Seniorita Dance. Brawo za odwagę dla pań! 😊 Na scenie wystąpiła też niezwykle liczebna grupa hip-hopu, mażoretki oraz uczestniczki zajęć z fitnessu. Ponadto swoje umiejętności anglojęzyczne pokazały dzieci chodzące na zajęcia Helen Doron. Muzyczno-świąteczny blok zagrała także Orkiestra Dęta mocno odmłodzona 😉.

W sumie w Centrum Kultury działają łącznie 22. sekcje.

Czas podsumowań…

Prowadząca koncert dyrektor Centrum Kultury Mariola Kaźmierczak w skrócie przypomniała najważniejsze tegoroczne imprezy i wydarzeniach, w tym m.in. inscenizację historyczną w 175. rocznicę bitwy o Książ, piknik literacki w Sroczewie, Bieg kolorów, Centrum Hip–Hop Festival, Walentynkowe morsowanie w Jarosławkach, Dożynki Powiatowe, Przegląd teatralny im. Aleksandra Fredro czy 15-lecie chóru Consensus. W 2023 r. na półkoloniach zimowych mieliśmy 191 dzieci, a letnich – 369. W 2023 r. udało się również spotkać z Pierwszą Damą Agatą Kornhauzer-Dudą, Katarzyną Figurą, Marcinem Gortatem i gen. Romanem Polko. 

W tym bloku nie mogło również zabraknąć statystyki biblioteki, w której mamy 21.188 książek, gdybyśmy je rozdali wszystkim mieszkańcom gminy Książ Wlkp. liczącej 8241 mieszkańców, wyszłoby po 2,5 książki na osobę. 😉

Kolejne podsumowanie dotyczyło Terenów Rekreacyjnych w Jarosławkach. W sezonie letnim stacjonowało tam 246 namiotów, 98 campingów, a zameldowanych było 1217 turystów.

Centrum Kultury pozyskało w 2023 r. łącznie: 101.962 zł na realizację różnych projektów, w tym m.in. 8 tys. zł nagrody z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Tyle samo i z tego samego źródła trafiło do budżetu Uniwersytetu Entuzjastów Świata. A skoro już nim mowa, to liczy sobie obecnie 170 członków, z czego 58 osób zapisało się w tym roku do stowarzyszenia.

Czas podziękowań…

A trafiły one do wielu podmiotów i osób – sponsorów i partnerów. Ksiąska kultura ma bowiem różne oblicza, a co za tym idzie – współpracuje na co dzień z instytucjami, stowarzyszeniami, samorządem oraz osobami prywatnymi. To współdziałanie miewa rozmaity charakter 😉, dlatego na tej liście znalazły się m.in.:

  • gminne placówki oświatowe,
  • gminne jednostki OSP,
  • gminne Koła Gospodyń Wiejskich,
  • lokalne firmy,
  • mieszkańcy gminy Książ Wlkp.,
  • Rada Miejska Gminy Książ Wlkp.

Okolicznościowe podziękowania wręczył burmistrz Książa Wlkp.

Czas na… ksiąskich patronów 2024!

Nadchodzący 2024 r. w ksiąskiej kulturze będzie obfitował w przedsięwzięcia związane z takim postaciami i rocznicami, jak:

  • 220. urodziny Emilii Sczanieckiej,
  • 130. urodziny dr. Maksymiliana Krybusa,
  • 120. urodziny Abpa Antoniego Baraniaka,
  • 85. rocznica śmierci Maksymiliana Cygalskiego.

W związku z tym powstało już logo przyszłorocznych obchodów, którego autorką – w ramach ogłoszonego konkursu – jest Aleksandra Kulisza–Zielińska. Na koncercie po raz pierwszy publicznie zostało ono zaprezentowane, a laureatka otrzymała z rąk burmistrza Teofila Marciniaka nagrodę.

Czas na… wielki finał!

A tu na po raz pierwszy na jednej scenie i w takim składzie (!!!) spotkały się wyjątkowe artystyczne indywidualności! 😊 Na pianinie: Mariusz Śląski, na perkusji – Maciej Walewski, na gitarze – Filip Maciejewski i na saksofonie Jarek Wiśniewski! 😊 Do tego męskiego muzycznego kwartetu dołączył kolejny – kobiecy 😊: Anita Szymanowska, Mariola Kaźmierczak, Patrycja Cicha i Ania Kaczmarek! 😊 Ta artystyczna mieszanka wybrzmiała w kolędowo-świątecznym repertuarze zbierając gromkie owacje uczestników koncertu.

Skip to content