Koncert piosenki przedwojennej

Administrator 18 lutego 2020

„Lata 20, lata 30…” w rytmie tego szlagieru rozpoczął się Koncert Piosenki Przedwojennej. Ubiegłoroczny sukces, jakim cieszyło takie samo wydarzenie, mające miejsce w sali wiejskiej w Chwałkowie Kościelnym, zainspirował organizatorów do jego powtórzenia w nieco zmienionej aranżacji. Tym razem impreza odbyła się 16 lutego w Słonecznym Dworze, gdzie ponad 170 osób miało okazję poczuć nie tylko muzyczny klimat międzywojennej Polski. Na stolikach pojawiła się nawiązująca do niego dekoracja. Znowu było można poczuć ówczesną wyjątkową kawiarniano-salonową aurę. Na scenie natomiast wszystkie występujące osoby – członkowie Chóru Consensus na czele z Anitą Szymanowską, dyrektorem Centrum Kultury Mariolą Kaźmierczak, pracownikiem CK Anną Kaczmarek, Romanem Ptakiem i Marianem Kołodziejczakiem pojawiły się w charakterystycznych dla tamtej epoki strojach. Całość dopełniał niezawodny Mariusz Śląski, przy którego akompaniamencie zaśpiewane zostały najbardziej znane utwory z tamtego okresu: „Ach, jak przyjemnie”, „Umówiłem się z nią na 9-tą”, „Ta mała jest wstawiona”, „Miłość ci wszystko wybaczy” i wiele innych. Było melodyjnie, ckliwie, żartobliwie, radośnie i melancholijnie 🙂
Publiczność dała się szybko „uwieść” muzycznie i przy wielu stolikach – poza wspólnie odśpiewaną „La Palomą”, nie brakowało osób wtórujących i klaszczących w rytm każdego z zaprezentowanych utworów. Owacje na stojąco i bis zwieńczyły to niezwykłe artystyczne przedsięwzięcie.

Koncert nawiązywał też w pewnym sensie do wydarzenia historycznego, jakim była kolejna rocznica Powstania Wielkopolskiego. Dlatego poprzedziła go „Historyczna retrospekcja – podróż do czasów Powstawania Wielkopolskiego” w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Chwałkowie Kościelnym. Zaprezentowali się oni w programie przedstawiającym kulisy powstańczego zrywu oraz historię jego chwałkowskich uczestników.

Na tę okoliczność odczytany został również jeden z wierszy Teodora Tomczyka, który był gościem specjalnym imprezy, podczas której towarzyszyła mu małżonka. Rodowity mieszkaniec Zawór, a obecnie Śremu z sentymentem powraca do rodzinnych stron na… kartkach papieru. Napisane przez niego wiersze trafiły do Książa Wlkp. i ujrzały światło dzienne. To nie ostatnie spotkanie z panem Teodorem. W kwietniu planowane jest kolejne w ramach cyklu „Spotkanie z…” w ksiąskiej Bibliotece Publicznej. Już dziś serdecznie na nie zapraszamy!

 

 

image_pdfPobierz stronęimage_printDrukuj stronę
Skip to content