Odzyskanie Niepodległości z muralem, rogalami i śpiewem w tle
Narodowe Święto Niepodległości przypadające na 11 listopada w Książu Wlkp. obchodzono niezwykle uroczyści. Podczas świętowania 99. rocznicy Odzyskania Niepodległości nie zabrakło wielu atrakcji. Obchody zainaugurowała msza św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Mikołaja, której niezwykłą muzyczną oprawę nadała kapela „Góralska Hora”. Uczestnicy mszy mogli wysłuchać oryginalnie zaśpiewanych pieśni patriotycznych na góralską nutę. Kolejnym punktem programu było uroczyste odsłonięcie znajdującego się po sąsiedzku pierwszego muralu w Książu Wlkp. „Z kosą na Prusaka”. To projekt przygotowany przez Centrum Kultury Książ Wlkp., a współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach dofinansowania wniosków związanych ze wspieraniem opieki nad miejscami pamięci i trwałymi upamiętnieniami w kraju przekazał on kwotę ponad 19.000 zł. Łączny koszt namalowania kosyniera – bohatera z czasów Wiosny Ludów – to 25.000 zł. Pozostałą część kwoty dołożyło Centrum Kultury Książ Wlkp. Projekt kosyniera opracowała Małgorzata Porażewska, graficzka i plastyczka z Centrum Kultury Książ Wlkp., a wykonał go Mark Maksimovich, muralista, który namalował m.in. murale w Śremie. Pomagali mu w tym inni street art’owcy: Ania, Gosia i Aleks. Symbolicznego przecięcia wstęgi doskonały wspólnie: wiceburmistrz Mirela Grześkowiak i dyrektor Centrum Kultury Mariola Kaźmierczak.
Następnie uczestnicy obchodów wraz z Orkiestrą Dętą pod batutą Romana Ptaka, mażoretkami na czele z Klaudią Ptak, pocztami sztandarowymi i delegacjami udali się na rynek, gdzie złożono kwiaty i oddano hołd rozstrzelanym. O tym, jak wielką wagę dla Polaków, ich dalszych losów miał i ma dzień 11.11.1918 r., wspomniała w swoim przemówieniu wiceburmistrz Mirela Grześkowiak. Z kolei dyrektor Centrum Kultury Mariola Kaźmierczak przybliżyła mieszkańcom gminy tematykę historycznego muralu.
Na zakończenie tej części uroczystości wszystkim uczestnikom rozdano pyszne rogale.
O godz. 17.00 z kolei do Centrum Kultury na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych mieszkańców gminy zaprosili: Anita Szymanowska, instruktorka śpiewu oraz Chór Consensus. W kameralnej oprawie uczestnicy tego spotkania – m.in. członkowie Uniwersytetu Entuzjastów Świata – wspólnie zaśpiewali wiele znanych polskich pieśni patriotycznych. Dodatkowo seniorzy otrzymali wpisy do swoich indeksów.