Pamięć o rozstrzelanych uczczona z honorami

Administrator 25 października 2022

W kolejną, 83.rocznicę tragicznego mordu, jaki odbył się na ksiąskim rynku 20 października w 1939 r., społeczność gmin: ksiąskiej i dolskiej uczciła wspólnie pamięć 17. niewinnie rozstrzelanych Obywateli Ziemi obu tych gmin. Oficjalne obchody rozpoczęła msza św. za Ojczyznę w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej i św. Mikołaja w Książu Wlkp. z okolicznościowym występem uczniów miejscowej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Wiosny Ludów.

Marszem na rynek

Następnie wszystkie zaproszone delegacje i poczty sztandarowe w asyście kompanii honorowej 6. batalionu dowodzenia Sił Powietrznych, policji oraz strażaków wyruszyły za mażoretkami, Orkiestrą Dętą i dowódcą uroczystości – Mariuszem Wojciechowskim na rynek. Tam odbyła się dalsza część uroczystości, która poprowadziła dyrektor Centrum Kultury Mariola Kaźmierczak. Po krótkim wprowadzeniu w imieniu swoim oraz burmistrz Miasta i Gminy Dolsk Barbary Wierzbińskiej głos zabrał włodarz Książa Wlkp. Teofil Marciniak. W tym wystąpieniu przybliżył fakty m.in. z dokumentów prokuratorskich IPN w sprawie zbrodni dokonanej na 17. niewinnych osobach – jak do niej doszło oraz jak przebiegła egzekucja.

Oprócz tych zamordowanych mieszkańcach obu gmin nie zapomniano także o pochodzącym z niedalekich Zawór Maksymilianie Cygalskim, wielkim patriocie i obrońcy Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsk, który również został stracony przez Niemców w 1939 r.

Dodatkowo obchody uświetniła wspomniana już wcześniej kompania honorowa 6. batalionu dowodzenia Sił Powietrznych, którą poprowadził dowódca por. Łukasz Kaźmierczak. Po Apelu pamięci odczytanym przez kpt. Artura Dybę żołnierze oddali salwę honorową na cześć wszystkich wymienionych Obywateli Ziemi Ksiąskiej i Dolskiej.

Pod pomnikiem rozstrzelanych tradycyjnie złożone zostały wiązanki i znicze przez uczestniczące w uroczystości delegacje.

Wydarzenie uświetnił muzycznie koncert w wykonaniu niezwykle utalentowanych lokalnych muzyków: Anity Szymanowskiej i Mariusza Śląskiego.

Przemarsz na cmentarz

Kolejnym etapem wydarzenia było przejście na cmentarz. Przemarsz miał równie uroczysty charakter w oprawie muzycznej Orkiestry Dętej. Tam przy zbiorowej mogile niewinnie straconych tradycyjnie pomodlono się, złożono kwiaty, zapalono znicze oraz odśpiewano „Rotę”. Honorową Warte pełnili harcerze z 19. Drużyny Harcerskiej „Czarne Stopy” w Książu Wlkp.

Wystawa i książka

Licznie zgromadzeni na rynku mieszkańcy Książa Wlkp. i okolic mogli również obejrzeć w tym dniu okolicznościową wystawę „Książ’39. Niewinnie straceni…”. Powstała ona ze zdjęć Przemysława Glinkowskiego, które wykonywał je do książki wydanej w ubiegłym roku przez Centrum Kultury. Na fotografiach uwieczniona została inscenizacja historyczna wydarzeń związanych z operacją Tannenberg w Książu Wlkp. Tymczasem spotkanie z autorem tej publikacji „Książ’39 – Niewinnie straceni…” Tomaszem Cieślakiem, jakie odbyło się 21 października w Centrum Kultury, zapoczątkowało weekendowe obchody kolejnej rocznicy mordu na ksiąskim rynku. Była to m.in. okazja do tego, aby podzielić się swoimi refleksjami po przeczytaniu książki czy zadać pytania jej twórcy.

Życzenia i podziękowania w jednym

Praktycznie w każdych patriotycznych obchodach na terenie gminy Książ Wlkp. udział bierze delegacja Towarzystwa Miłośników Ziemi Śremskiej. I tym razem stowarzyszenie również nie zawiodło. Dlatego obecność prezesa Jerzego Naskręta, II zastępcy prezesa Elżbiety Kubery oraz sekretarza Wiesławy Grobelnej była doskonałą okazją, aby podziękować im za to oraz przekazać najlepsze życzenia od samorządu Gminy Książ Wlkp. oraz Centrum Kultury z okazji niedawno obchodzonej rocznicy 135-lecia działalności organizacji.

Fot. arch. Przemysław Glinkowski:
Skip to content