Pamięci Niewinnie Straconym…

Administrator 18 października 2021

O tym, jak okrutni byli ludzie i czas II wojny światowej, przekonało się wielu. 82. lata temu 20 października na ksiąskim rynku życie straciło 17. mieszkańców Ziemi Ksiąskiej i Dolskiej. Ich niemieccy oprawcy oddali strzały do fikcyjnie osądzonych i skazanych mężczyzn – ojców, synów, dziadków, braci, sąsiadów…  17 października 2021 r., po ponad 8 dekadach w tym samym miejscu władze samorządowe obu gmin po raz kolejny upamiętniły ofiary tej okrutnej zbrodni. Wcześniej odbyła się msza św. w intencji Niewinnie Straconych w kościele pw. św. Mikołaja w Książu Wlkp.

W uroczystości na rynku udział wziął 6. batalion chemiczny Sił Powietrznych w Śremie – kompania honorowa, której dowódcą był por. Bartłomiej Kwiecień. Żołnierze pełnili także honorową wartę przy pomniku Rozstrzelanych obywateli ziemi ksiąskiej i dolskiej 20 października 1939 r. Oprócz tego na płycie pojawiły się poczty sztandarowe i reprezentacje wielu lokalnych i powiatowych stowarzyszeń oraz instytucji.

W klimat wojennych czasów muzycznie wprowadzili wszystkich uczestników: Anita Szymanowska, Mariusz Śląski oraz chór Consensus. Do ówczesnych wydarzeń nawiązali w swoich przemowach także: Burmistrz Książa Wlkp. – Teofil Marciniak oraz Burmistrz Miasta i Gminy Dolsk – Barbara Wierzbińska.

Prowadząca uroczystość Dyrektor Centrum Kultury Książ Wlkp. Mariola Kaźmierczak wspomniała także o jeszcze jednym patriotycznym bohaterze 1939 r. – Maksymilianie Cygalskim, synu ziemi ksiąskiej, obrońcy Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsk oraz uczestniku Powstań: Wielkopolskiego i Śląskiego.

Następnie odczytano apel pamięci, oddano salwę honorową oraz złożono kwiaty i znicze pod pomnikiem rozstrzelanych.

Kolejnym punktem tego wydarzenia był przemarsz na cmentarz, gdzie wszyscy uczestnicy zebrali się przy zbiorowej mogile ofiar ksiąskiej operacji Tannenberg. Ksiądz proboszcz Andrzej Dolski z parafii pw. św. Mikołaja w Książu Wlkp., odmówił modlitwę w ich imieniu oraz poświęcił odnowiony przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Śremie nagrobek ks. Franciszka Ksawerego Huebnera, społecznika, żarliwego patrioty, założyciela biblioteki publicznej w Książu, pierwszej w powiecie śremskim. Uczestnicy odśpiewali także rotę i zapalili znicze na wspólnej mogile rozstrzelanych. 

Oprócz tego na rynku stanęła okazjonalna wystawa pt. „Książ’39. Niewinnie straceni…” obejmująca fotografie, które powstały podczas inscenizacji historycznej mającej na celu odtworzenie przebiegu wydarzeń z października 1939 r. w Poznaniu i Książu. Ich autorem jest Przemysław Glinkowski.

Zachęcamy Was również do udziału w ogólnopolskiej akcji Zapal Znicz Pamięci (24.10), która ma na celu przypomnienie losów ludzi zamordowanych na ziemiach wcielonych do III Rzeszy podczas niemieckiej okupacji. Zapalając znicze w miejscach egzekucji i pamięci narodowej możecie zrobić zdjęcie i przesłać je na adres mailowy: zniczpamieci@ipn.gov.pl.

Skip to content