Święto chleba w Kołacinie

Administrator 24 sierpnia 2018

W tym roku gospodarzem Dożynek Gminnych był Kołacin. 19 sierpnia to sołectwo stało się miejscem podziękowania za zebrane plony i okazją do świętowania z tego tytułu. Rolę gospodarzy imprezy pełnili: Burmistrz Książa Wlkp. Teofil Marciniak i Sołtys Kołacina Bogumiła Skiera. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Starosta Śremski Zenon Jahns, Sekretarz Miasta i Gminy Dolsk Mirela Godawa, Zastępca Burmistrza Książa Wlkp. Mirela Grześkowiak, Radni Powiatu Śremskiego: Jerzy Rylski, Marek Mostowski i Wojciech Świdurski, radni Rady Miejskiej w Książu Wlkp. na czele z Przewodniczący – Sławomirem Przybylskim, księża z gminy Książ Wlkp., reprezentanci różnych instytucji z terenu m.in. Książa i Śremu. Nie zabrakło również sołtysów z gminnych sołectw, rolników, mieszkańców Kołacina oraz innych wiosek i lokalnych przedsiębiorców.

W tym roku rola starostów dożynkowych przypadła Agacie Banaszak i Romanowi Roszykowi. O godz. 14.00 rozpoczął się niezwykle barwny korowód dożynkowy, a po nim miała miejsce uroczysta Msza św. polowa. Następnie swój koncert dała Orkiestra Dęta, po którym rozpoczął się obrzęd dożynkowy, czyli tradycyjne przekazanie chleba upieczonego z tegorocznych zbóż Burmistrzowi przez starostów dożynkowych.

Występ Zespołu Tańca Ludowego STAROPOLANIE z Poznania wprowadził uczestników imprezy w żniwny klimat. Później przyszedł czas na kolejną dawkę muzyki i śpiewu za sprawą Chóru CONSENSUS, Kapeli podwórkowej SZCZUNY Z SULĘCINKA oraz KORBOLANEK z Brodnicy. Jedną z kolejnych atrakcji było losowanie nagród głównych, po którym rozpoczęła się impreza taneczna z AMIGO BAND. W międzyczasie odbył się także niezwykle efektowny pokaz ognia Fire Show.

Podczas dożynek nie zabrakło także innych atrakcji takich jak zamki dmuchane dla dzieci, stoiska gastronomiczne, stoiska animacyjnego Centrum Kultury Książ Wlkp. oraz okolicznościowej wystawy „Kołacin w obiektywie”.

 

 

image_pdfPobierz stronęimage_printDrukuj stronę
Skip to content