Świętujcie z nami Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego!

Administrator 26 grudnia 2021

Samorząd gminny wraz z Radnymi Rady Miejskiej w Książu Wlkp. zapraszają na obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, które odbędą się 27 grudnia. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 12.00 na cmentarzu parafialnym w Chwałkowie Kościelnym, gdzie zgromadzeni oddadzą hołd Bohaterom i złożą wiązankę kwiatów pod zbiorową mogiłą Powstańców. Tego dnia będzie miało również miejsce symboliczne odsłonięcie emblematów „Powstaniec Wielkopolski” na grobach dwóch uczestników zrywu. Stanowi to kontynuację inicjatywy z 2018 roku, kiedy to opatrzono krzyżem powstańczym 78 mogił Powstańców na nekropoliach znajdujących się na terenie Gminy Książ Wlkp.

W pierwsze obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego zaangażowały się wszystkie szkoły podstawowe z terenu Gminy Książ Wlkp. Zdecydowana większość placówek przeprowadziła różnego rodzaju pogadanki i lekcje historii, które przybliżyły dzieciom i młodzieży wydarzenia z przełomu 1918/1919 roku. Część z nich przygotowała również montaże słowno-muzyczne czy koncerty online poświęcone Bohaterom zrywu, w tym także Maksymilianowi Cygalskiemu. Społeczność szkoły w Chwałkowie Kościelnym oraz Chrząstowie wybiorą się również pod mogiły powstańcze znajdujące się w najbliższej okolicy. W oknach budynków szkół pojawiła się biało-czerwona aranżacja przygotowana przez uczniów szkół jeszcze przed rozpoczęciem nauki zdalnej. Dwie placówki przygotowały okolicznościowe wystawy w Szkolnych Izbach Pamięci. Jedna z nich, zatytułowana „Niezapomniane Zwycięstwo” dostępna będzie dla osób zewnętrznych w poniedziałek, 27 grudnia w Chwałkowie Kościelnym w budynku „Banku” posesja nr 60 w godzinach 10.00- 17.00. Wszystkich Państwa, którzy chcą śledzić działania ksiąskich placówek oświatowych odsyłamy na ich strony internetowe. W dolnej część strony głównej Gminy www.ksiaz-wlkp.pl znajdą Państwo odnośniki poprzez które z łatwością zostaną Państwo przekierowani na portale poszczególnych szkół.

Z kolei w Bibliotece Publicznej w Książu Wlkp. stanie „regał powstańczy”, na którym zaprezentowane zostaną dostępne w jej zasobach publikacje poruszające temat Powstania Wielkopolskiego. W poniedziałek, 27 grudnia w ksiąskiej czytelni będzie można obejrzeć również symbole powstańcze wykonane przez Panie z Klubu Robótek Ręcznych.

Czyli podsumowując😊 świętujcie to wielkie wydarzenie, wywieście powstańcze lub narodowe flagi, bądźcie dumni z tego, że co wydarzyło się 103. lata temu i odwiedzajcie groby Bohaterów sprzed wieku!

image_pdfPobierz stronęimage_printDrukuj stronę
Skip to content