W odwiedziny do Pierwszej Damy

Administrator 10 marca 2023

Udaliśmy się w nie 8 marca na zaproszenie Pani Prezydentowej Agaty Kornhauser-Dudy z liczną grupą składającą się z m.in. członków Uniwersytetu Entuzjastów Świata na czele z burmistrzem Teofilem Marciniakiem. A że dzień był wyjątkowy dla Pań, to już w autokarze przyjęły życzenia od włodarza gminy oraz pyszne, specjalnie przygotowane na tę okazję ciasteczka upieczone przez Piekarnię-Ciastkarnie „Książ”.

Zwiedzanie, warsztaty florystyczne i rozmowy z Panią Prezydentową

Zanim spotkaliśmy się z Pierwszą Damą, zwiedziliśmy z przewodniczką Pałac Prezydencki od pomieszczenia, przy którym znajduje się słynny Okrągły Stół, przez m.in. Salę Orderu Orła Białego, kaplicę, Salę Rokoko, jadalnię, Salę Niebieską, Sala Chorągwianą aż po Salę Kolumnową (najbardziej znaną z relacji telewizyjnych), w której powitała nas Pani Prezydentowa, składając przy okazji życzenia z okazji Dnia Kobiet. Następnie udaliśmy się do Ogrodu Zimowego, gdzie część naszej grupy wzięła udział w warsztatach florystycznych poprowadzonych przez florystów na co dzień pracujących w Pałacu Prezydenckim. Był to też czas, aby porozmawiać z Pierwszą Damą, która była ciekawa m.in. jakie inicjatywy podejmuje na co dzień UEŚ dla lokalnej społeczności. Kolejnym punktem programu był wspólny obiad z Panią Prezydentową, która przysiadała się od stolika do stolika podpisując na pamiątkę indeksy członkom UEŚ. Ci z kolei mieli doskonałą okazję, aby zapytać ją praktycznie o wszystko, co nie omieszkali zrobić. Dlatego padły pytania dotyczące m.in. tego, jak Pierwszej Damie udaje się utrzymać sylwetkę, kto ją ubiera, jakie lubi kolory, czy lubi gotować, jak spędza czas wolny. Opowiedziała też o historycznych wnętrzach i zdobiących je galeriach malarstwa. Dwie godziny wspólnie spędzonego czasu upłynęły bardzo aktywnie i… szybko. Na zakończenie spotkania burmistrz z okazji Dnia Kobiet złożył życzenia Pani Prezydentowej. Otrzymała również dwa torty ze zdjęciem Książa Wlkp. wykonanym z lotu ptaka, które specjalnie na tę okoliczność upiekła lokalna Piekarnia-Ciastkarnia „Książ”. My również nie wyjechaliśmy bez prezentów – panie otrzymały kolorowe apaszki, a panowie krawaty.  

W Muzeum Polin

Muzeum Historii Żydów Polskich Polin było kolejnym etapem naszego wyjazdu do stolicy. Tam odbyliśmy ciekawą podróż w czasie, poznając 1000-letnią historię Żydów Polskich, przechodząc 8 galerii, krok po kroku przeprowadzających nas przez kolejne epoki. Nasza wizyta w tym miejscu nie była przypadkowa. Wiązała się bowiem z tym, że 2023 r. jest Rokiem Pamięci Bohaterek i Bohaterów Getta Warszawskiego.

Spacer po Rynku Starego Miasta

Był ostatnim punktem tego niezwykle intensywnego wyjazdu (co z pewnością wielu z nas czuło w nogach 😉). Pod Kolumną Zygmunta spotkaliśmy się z kolejną przewodniczką, która zdradziła nam wiele ciekawostek związanych nie tylko z tym zabytkiem, ale i Zamkiem Królewskim, Syrenką Warszawską, Pomnikiem Małego Powstańca i innymi miejscami na terenie Rynku Starego Miasta i okolic. Na zakończenie spaceru obejrzeliśmy zmianę wart posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Jesteśmy pełni podziwu, że naszym studentom nie zabrakło sił i uśmiechów podczas tej dłuuuugiej podróży! 😊

image_pdfPobierz stronęimage_printDrukuj stronę
Skip to content