(WIELKO) Polskie drogi do niepodległości prowadziły także przez Książ Wlkp.
Wyjątkowa lekcja historii łącząca międzypokoleniowe dialogi, muzykę, taniec i śpiew – tak można podsumować serię spektakli pt. “(WIELKO) Polskie drogi do niepodległości”, których zwieńczenie odbyło się 2 grudnia na terenie gminy Książ Wlkp. Pięć przedstawień teatralnych rozpoczęło się 23 listopada w Śremie – w sali widowiskowej Katolickiego Centrum Edukacji i Kultury, gdzie ten projekt łącznie odtworzono trzykrotnie. 29 listopada natomiast pokazywany był mieszkańcom gminy Dolsk. Ostatnia odsłona spektaklu odbyła się w Słonecznym Dworze w Radoszkowie Drugim. Spektakl teatralny z elementami musicalowymi okazał się nie tylko atrakcyjną, ale i jednocześnie przystępną dla odbiorców formą pokazującą okoliczności odzyskania niepodległości w 1918 r. z rozbudowaną częścią muzyczną, przygotowany przez Katolickie Centrum Edukacji i Kultury w Śremie oraz społeczność Książa Wlkp. i Dolska. Projekt realizowany był wspólnie przez Unię Gospodarczą Regionu Śremskiego – Śremski Ośrodek Wspierania Małej Przedsiębiorczości, Katolickie Centrum Edukacji i Kultury w Śremie, Centrum Kultury Książ Wlkp. i Stowarzyszenie „Z muzyką do ludzi” z Nowieczka. Podczas przedstawień grana była muzyka na żywo – większość utworów to współczesne pieśni i piosenki mówiące o wartościach patriotycznych, wolności i wierności. Nie zabrakło “żywych” obrazów Artura Grottgera w wykonaniu społeczność gminy Dolsk, przejmujących układów tanecznych w wykonaniu zespołu mażoretek “Feeling” ze Śremu, świetnej gry aktorskiej uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Katolickich im. św. Jana Pawła II w Śremie (Andrzeja Tomaszewskiego i Jakuba Kozikowskiego) oraz małego akcentu ksiąskiego, czyli tańca z flagami w wykonaniu uczennic Szkoły Podstawowej w Książu Wlkp. i zespołu Centrum Kultury Książ Wlkp.
Spektakl był realizowany w ramach zadania publicznego pt.: „Edukacja i wzmacnianie kapitału społecznego poprzez rozwój społeczeństwa obywatelskiego – wspieranie realizacji nieformalnej edukacji obywatelskiej w ramach Dni Kultury Solidarności – „(WIELKO) Polskie drogi do niepodległości”.
Była to też okazja do tego, aby podziękować Jolancie Łojewskiej i Annie Pawlickiej za wykonanie metodą quillingu polskiego godła, wystawionego podczas uroczystych obchodów 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości Przez Polskę 11.11 oraz Grażynie Piechockiej za udział w konkursie fotograficznym “100 lat Niepodległości”, przygotowanym we współpracy z Marleną Grewling.