Wiwat niepodległość po raz 101.!

Miały to być skromne „urodziny”, a przerodziły się w dość huczne ? 101. rocznica odzyskania Niepodległości przez Polskę została podzielona na dwie części: tę poważną, z oddaniem hołdu oraz czci mieszkańcom gminy, którzy oddali swoje życie za wolną Ojczyznę i wesołą, z muzyką, śpiewem, tańcem i rogalami.
Do hymnu!
Świętowanie rozpoczęło się w samo południe odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego w kościele pw. św. Mikołaja. Gmina Książ Wlkp. przystąpiła podobnie jak rok temu do akcji „Niepodległa do Hymnu”. Następnie odbyła się uroczysta msza św. za wszystkich, którzy zginęli, walcząc o niepodległą Polskę. Dalsza część obchodów przeniosła się na rynek. Dowódcą uroczystości był Mariusz Wojciechowski, komendant Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Książu Wlkp. Wartę honorową przy pomniku rozstrzelanych w 1939 r. mieszkańców gminy Książ i Dolsk pełnili członkowie Grupy Rekonstrukcyjnej Kosynierzy: Rafał Grajek i Bogdan Lewandowicz. Tutaj również odśpiewano Hymn Polski, a reprezentacja OSP Książ Wlkp. wciągnęła flagę narodową na maszt. Delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem, a reprezentacja Szkoły Podstawowej w Chwałkowie Kościelnym na czele z dyrektorem – Elżbietą Kapcińską, udała się na parafialny cmentarz. Tam złożyła symboliczną wiązankę przy mogile Powstańców Wielkopolskich.
Burmistrz Teofil Marciniak w swoim przemówieniu cofnął się w czasie do okresu I wojny światowej i jej końca, który przyniósł wyzwolenie kraju spod okupacji zaborców.
Taniec, muzyka i śpiew
Druga część obchodów była już radosnym świętowaniem niepodległości. Wprowadzeniem do niej był muzyczny przerywnik w wykonaniu Orkiestry Dętej oraz tańczących Mażoretek. Po ich wspólnym występie w symbolicznym biało-czerwonym tańcu z flagami zaprezentowały się uczennice Szkoły Podstawowej w Książu Wlkp.
Kolejnym punktem było patriotyczne karaoke, czyli wspólne śpiewanie znanych polskich piosenek takich jak: „Pałacyk Michla”, „Róża i bez”, „Kocham wolność”, które zaintonował Chór Consensus
„Poloneza czas zacząć!” – na hasło rzucone przez dyrektora Centrum Kultury Książ Wlkp. Mariolę Kaźmierczak każdy, kto miał ochotę, mógł zatańczyć najsłynniejszy polski taniec. To wyzwanie podjęło kilkadziesiąt osób – dzieci i dorosłych. Niezwykle zgrabnie, rytmicznie i bez próby (!) ? zatańczyli na ksiąskim rynku.
Zapraszamy na rogala!
Z makiem, masą kokosową, marmoladą, powidłami… Koło Gospodyń Wiejskich z Brzóstowni zaprezentowało rogale w kilku odsłonach smakowych. 11 listopada to oczywiście również tradycja jedzenia rogali świętomarcińskich w Poznaniu i okolicach. Dlatego stoisko i pyszne wypieki KGW były jej słodką namiastką. A chętnych nie brakowało, aby spróbować rogali…?
W czasie imprezy można było także wrzucić życzenia dla Niepodległej Polski do specjalnej skrzynki pocztowej w ramach akcji Listy do N.”.
W patriotyczną scenerię wpisała się także kilkudziesięciometrowa biało-czerwona flaga, która już od kilku lat powstaje wspólnymi siłami mieszkańców ksiąskiej gminy. W całej okazałości zaprezentowała ją społeczność szkolna z Konarzyc. Nie zabrakło ponadto biało-czerwonych balonów oraz wiatraczków. Ksiąski rynek w tych barwach prezentował się niezwykle barwnie.
Zwieńczeniem wspólnego świętowania było „rodzinne” zdjęcie w kształcie cyfry 101.