Czytanie może być męskie – spotkaj się z Mariuszem Szczygłem!

Administrator 18 października 2022
czytanie może być meskie SZczygiel

Tym razem będzie o tym przekonywał czechofil, autor kilku bestsellerowych książek o Czechach („Gottland”, „Zrób sobie raj”, „Laska nebeska”) – sam Mariusz Szczygieł! To jedna z Waszych propozycji czytelniczych. 🙂 Na spotkaniu z Nim nie zabraknie więc i tego akcentu. „Kultura czeska – moja laska nebeska” to prezentacja dotycząca zaskakujących dla Polaków zjawisk w kulturze czeskiej. Mariusz Szczygieł – autor kilku książek o Czechach w tym “Gottlandu”, który wyszedł w 19 językach, a w 2009 r. został Europejską Książką Roku – przedstawia czeskie pomniki, okładki czasopism, plakaty filmowe, domy, przedmioty, fotografie obyczajowe. Słowem – wszystko to, co składa się na kulturę popularną i wyższą w Czechach. Przybliża widzom źródła tej kultury, a szczególnie jej celebrację śmiechu. Całość jest ozdobiona anegdotami, opowieściami o reporterskich przygodach autora w Czechach. Podczas wieczoru będzie można usłyszeć m.in., dlaczego św. Wacław jedzie na zdechłym koniu, a flagę państwową można pokazać na kobiecym łonie? Dlaczego w hymnie czeskim się nie maszeruje, tylko leży? Jak przebiega konkurs na Czecha najbardziej podobnego do Jezusa? Dlaczego piwo wstrzymuje rewolucje? Jak wyglądają najpiękniejsze krzaki czeskiej marihuany? Dlaczego Czesi podnoszą zwyczajność do rangi sztuki? Czy laska zawsze musi być nebeska?

Jeśli chcecie tego wszystkiego posłuchać, zapraszamy Was 14 listopada o godz. 18.00 do Ceglarni w Jarosławkach. Darmowe wejściówki możecie odebrać w Centrum Kultury – tel. 61 28 22 616 lub pobrać tu: https://ck-ksiazwlkp.pl/bilety/czytanie-moze-byc-meskie-mariusz-szczygiel/  

Projekt „Różne oblicza czytelnika – działania edukacyjne dla nieaktywnych grup czytelników w gminie Książ Wlkp.” realizowany przez Centrum Kultury Książ Wlkp. dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Mariusz Szczygieł (ur. 1966) – reporter, pisarz. Od 1990 r. związany z „Gazetą Wyborczą”. Oprócz Hanny Krall najczęściej przekładany z żyjących polskich reporterów; jego książki zostały wydane w 21 krajach. Za „Gottland” zdobył Europejską Nagrodę Książkową 2009, a w Polsce Nike Czytelników. Zdobywca tytułu Dziennikarz Roku 2013 w konkursie Grand Press. Za „Nie ma” zdobył podwójną Nagrodę Nike 2019 (w wyborze jury i czytelników). Debiutował w wieku 16 lat w tygodniku „Na przełaj”. W latach 90. znany z prowadzenia talk show „Na każdy temat”. Czechofil, autor kilku bestsellerowych książek o Czechach („Gottland”, „Zrób sobie raj”, „Laska nebeska”). Autor monumentalnej, trzytomowej antologii polskiego reportażu XX wieku „100/XX”. Odznaczony przez Prezydenta RP orderem Polonia Restituta. Nauczyciel wielu reporterów młodego pokolenia, prowadzi autorskie zajęcia w Polskiej Szkole Reportażu. Zdobył nagrodę Autorytet 2015 w konkursie Mediator, przyznawaną przez studentów wszystkich szkół dziennikarskich w Polsce. Jest prezesem Fundacji Instytut Reportażu, która prowadzi znaną w Warszawie księgarnio-kawiarnię Wrzenie świata oraz wydawnictwo książkowe Dowody na Istnienie. Miłośnik czeskiej Pragi. Mieszka w Warszawie. 

image_pdfPobierz stronęimage_printDrukuj stronę