Dwa wieki kurkowej historii i tradycji

Administrator 20 czerwca 2018

200-lecie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego i Intronizacja Króla Kurkowego 2018 to dwa wydarzenia, które świętowano 17 czerwca w Książu Wlkp. Był to też jeden z elementów patriotycznych obchodów z cyklu “Łączy nas pamięć”, jakie mają miejsce w tym roku w ksiąskiej gminie. Kolorowy pochód braci kurkowych, pocztów sztandarowych i mieszkańców w asyście roztańczonych mażoretek oraz muzyce Orkiestry Dętej po uroczystej mszy świętej przeszedł na rynek, gdzie odbyły się główne uroczystości.

Rada Królewska roku 2017 w składzie: Król Tobiasz Pelczyk, wicekról Jakub Wajnert i rycerz Jan Goliński została zastąpiona przez nowych członków. Zgodnie z wynikami ostatniego uroczystego strzelania nowym rycerzem został Łukasz Dembiński, a wicekrólem – Michał Miętkiewicz. Najcelniejszym okiem i najpewniejszą ręką popisał się za to komendant Bractwa – Mariusz Wojciechowski zdobywając tytuł Króla Kurkowego Zielonoświątkowego. Insygnia władzy królewskiej przekazał mu Starszy Bractwa Roman Pelczyk. Na cześć nowego króla Mariusza oddany został wystrzał armatni. Do przedstawicieli różnych instytucji trafiły okolicznościowe statuetki za owocną współpracę, a wręczył je Roman Pelczyk. Elementem symbolizującym ten zacny jubileusz Bractwa było wypuszczenie w niebo 200 balonów biało-czerwonych, czego dokonali wspólnie Burmistrz Książa Wlkp. Teofil Marciniak, Starosta Śremski Zenon Jahns, starszy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego Roman Pelczyk i nowy Król Kurkowy Mariusz Wojciechowski. Każdy z balonów miał być symbolicznym podziękowaniem dla wszystkich, którzy przez dwa ostatnie wieki działali na rzecz Bractwa i lokalnej społeczności.

Oprócz tego Król Kurkowy i Rada Królewska, a także zaproszone delegacje złożyli kwiaty pod pomnikiem rozstrzelanych w 1939 r. mieszkańców ziemi Ksiąskiej i Dolskiej. Wśród nich bowiem byli także bracia kurkowi. O 200-letniej historii i tradycji Bractwa opowiedział zgromadzonym Bohdan Kaczmarek. Wszyscy goście zostali także zaproszeni do obejrzenia okolicznościowej wystawy w Izbie Regionalnej Gminy Książ Wlkp. oraz wspólne strzelanie na strzelnicy w Dolsku.

 

 

 

image_pdfPobierz stronęimage_printDrukuj stronę
Skip to content