Ksiąski marsz niepodległościowy
Ksiąski marsz Niepodległości!
11 listopada od godz. 11.11 rozpoczęło się świętowanie 104. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę w Książu Wlkp. Wówczas to złożono wiązanki i zapalono znicze przy Pomniku Rozstrzelanych na Rynku. Tak cześć tym, co walczyli za wolność Ojczyzny, oddały delegacje reprezentujące lokalny samorząd — z burmistrzem Książa Wlkp. Teofilem Marciniakiem na czele, stowarzyszenia, placówki oświatowe i inne.
Kolejnym punktem programu była msza św. w kościele pw. NMP Wniebowziętej i św. Mikołaja w Książu Wlkp. w intencji Ojczyzny, a podczas niej wspólne zaśpiewano Mazurka Dąbrowskiego w ramach ogólnopolskiej akcji “Niepodległa do hymnu”.
Od Kosynierów po Niepodległość
Po mszy ulicami miasta takimi jak m.in.: Jana Pawła II, Plac Kosynierów, Tadeusza Kościuszki, Niepodległości jak ruszył ksiąski marsz Niepodległości z flagami, rozetkami, przypinkami. Liczny tłum tworzyli przede wszystkim mieszkańcy gminy, a poprowadził go dowódcza uroczystości Mariusz Wojciechowski. Było nie tylko kolorowo, ale i muzycznie, z racji tego, że o taką oprawę zadbała Orkiestra Dęta. Trasa również nie była przypadkowa, ponieważ prowadziła ulicami i miejscami, których nazwy związane są z historią nie tylko Książa Wlkp., ale i ogólnopolską czy światową.
Jednym z punktów przemarszu było odsłonięcie pamiątkowej tabliczki przy ul. gen. Józefa Wybickiego. Było to nawiązanie do tego, że Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2022 Rokiem Józefa Wybickiego. Ten polski pisarz i polityk zmarł 200 lat temu, 10 marca 1822 w Manieczkach, w Wielkopolsce, w powiecie śremskim, a jego najbardziej znanym dziełem jest „Pieśń Legionów Polskich” we Włoszech, która później została ogłoszona polskim hymnem narodowym. Tabliczkę odsłonili wspólnie mieszkanka tej ulicy Marta Migodzińska i burmistrza Książ Wlkp.
Flaga na maszt i niepodległościowe rogale
Metą ksiąskiego marszu Niepodległości były okolice Mogił i Szkoły Podstawowej im. Wiosny Ludów w Książu Wlkp. Zwieńczenie obchodów Święta Niepodległości stanowiło podniesienie biało-czerwonej flagi na 10-metrowy maszt, który powstał w ramach programu „Pod biało-czerwoną” pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. W poczcie flagowym znaleźli się: Robert Dudkiewicz z OSP Chrząstowo, Bogdan Lewandowicz oraz Rafał Grajek z OSP Włościejewice-Ługi. Później o historii samego wydarzenia – odzyskania wolności przez Polskę w 1918 r. – opowiedział zgromadzonym włodarz miasta.
Na zakończenie wspólnego świętowania przedstawiciele Ksiąskiego Klubu Seniora rozdawali uczestnikom marszu upieczone przez siebie niepodległościowe, pyszne rogale. A prowadząca imprezę dyrektor Centrum Kultury Mariola Kaźmierczak złożyła życzenia wszystkim Marcinom obchodzącym tym dniu imieniny. ?
Zobaczcie, jak świętowaliśmy w Książu Wlkp. 104. rocznicę odzyskania Niepodległości! 🙂