Operowe szlaki przetarte
„Pimpinone”, czyli opera buffa G. Ph. Telemanna pełna zabawnych scen i tekstów stała się inspiracją dla opery pt. „Palimy się do muzyki”, która wystawiona została 17 listopada w Ceglarni w Jarosławkach. To pierwsza tego typu sztuka, którą udało się przenieść na grunt gminy Książ Wlkp. i zrealizować z udziałem zarówno zawodowych solistów i muzyków, jak i tzw. naturszczyków. Organizatorem tego przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Z muzyką do ludzi. Reżyserii podjęła się Agnieszka Misiak, a dyrektorem artystycznym została Lilianna Stawarz. O scenografię do opery zadbało Centrum Kultury Książ Wlkp.
Oprócz solistów: Iwony Leśniowskiej-Lubowicz (sopran) i Damiana Wilmy (baryton) na scenie zadebiutowali również mieszkańcy gminy, na co dzień będący m.in. strażakami ochotnikami, urzędnikami, nauczycielami, radnymi czy emerytami. W tym gronie aktorskim znaleźli się: Mariola Kaźmierczak, Monika Bulińska, Marian Kołodziejczak, Aniela Czaja, Amanda Cicha, Patrycja Cicha, Dariusz Horała, Marcin Weiss, Anna Maria Szymanowska, Paweł Walkowiak, Aneta Tomaszewska, Bogumiła Andrzejczak, Zbigniew Lange, Wojciech Kubala, Rafał Gurling, Mirosław Borkowski, Katarzyna Stachowiak. Świetnie poradzili sobie oni jako statyści śledzący historię związku podstarzałego Pimpinone i jego sprytnej pokojówki Vespetty, która robi wszystko, aby zostać jego żoną i zawłaszczyć majątek, jakim dysponuje. Cała akcja rozgrywa się przy muzyce pełnej żwawych rytmów i humorystycznych tekstów.
W klimat barokowych tonów, odgrywanych na oryginalnych, wiekowych instrumentach, widzów wprowadzili profesjonalni muzycy: Radosław Kamieniarz (skrzypce), Karolina Habało (skrzypce), Michał Mazur (altówka), Julia Koperta (viola de gamba), Marcin Bajon (violone), Ewa Biały (traverso), Lilianna Stawarz (klawesyn), Maciej Kończak (gitara barokowa) i Henryk Kasperczak (teorba). Materiały orkiestrowe do spektaklu zapewniła Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku.
Komiczna opera okazała się kulturalnym strzałem w dziesiątkę i przyciągnęła ponad 170 osób. Publiczności na tyle spodobały się aktorskie popisy zawodowych i amatorskich aktorów, że podziękowała za ich występ owacją na stojąco.
Patronat medialny nad imprezą objął Tydzień Ziemi Śremskiej, a mecenat – Gmina Książ Wlkp., Powiat Śremski, Złoci i srebrni Mecenasi Muzyki, Spółdzielczy Bank Ludowy im. Ks. P. Wawrzyniaka w Śremie.
To wydarzenie artystyczne spotkało się z wielkim zainteresowaniem mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich:
https://teleexpress.tvp.pl/34868390/strazacy-ochotnicy-skradli-show-artystom-opery-i-filharmonii-podlaskiej
http://poznan.tvp.pl/34836864/15112017
http://radiopoznan.fm/informacje/kultura/opera-na-wsi-dlaczego-nie
http://radiopoznan.fm/informacje/kultura/sukces-opery-na-wsi
http://www.tydzien.net.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=&menu=162&artykul=9046&akcja=artykul
http://www.tydzien.net.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&akcja=data&data=2017-11-17
http://srem.naszemiasto.pl/artykul/palimy-sie-do-muzyki-wyjatkowa-opera-w-starej-ceglarni-w,4316174,artgal,t,id,tm.html#a5d4b5440e756364,1,3,60